Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w poniedziałek, że w kolejnej kadencji, po wyborach, rząd chce zwiększyć dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe przez alokowanie części gruntów w planach miejscowych samorządów.

"W nowej kadencji będziemy proponowali zwiększenie dostępności gruntów pod budowę mieszkań we wszystkich miastach i miejscowościach poprzez alokowanie odpowiedniej części gruntów w planach zagospodarowania przestrzennego wszystkich samorządów" - po informował Morawiecki. Jak dodał, dzięki temu zwiększy się również podaż, ponieważ, według niego, jedną z głównych bolączek całego rynku mieszkaniowego są "wąskie gardła podażowe" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej szef rządu.

Jak mówił podczas prezentacji szczegółów rządowego programu "Bezpieczny kredyt 2 proc." Morawiecki, wysiłek rynku i indywidualne wysiłki muszą być wsparte wysiłkiem finansowym i regulacyjnym państwa. "Program to scalenie wysiłków państwowych z planami indywidualnymi i z dostępnością mieszkań na rynku" - stwierdził szef rządu.

Jak dodał Morawiecki, program "Bezpieczny kredyt 2 proc." służy przede wszystkim stabilizacji i przewidywalności, ponieważ m.in. ma bezpieczną stałą stopę procentową, niezależnie od tego jak zmienią się stopy procentowe w przyszłości.(PAP)

wkr/ drag/