Na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu posłowie zajmą się trzema projektami ustaw, które w przeważającej mierze wiążą się z koniecznością wprowadzenia zmian do obowiązującego prawa budowlanego. Wszystkie są propozycjami rządowymi.

Pierwszy z projektów ma nowelizować m.in. ustawę o charakterystyce energetycznej budynków. Chodzi w nim przede wszystkim o dostosowanie krajowych przepisów do prawa Unii Europejskiej i poprawienie skuteczności systemu oceny efektywności energetycznej m.in. budynków mieszkalnych. Przepisy mają także rozszerzać zakres obowiązkowych kontroli obejmujących systemy ogrzewania i klimatyzacji. Obecnie obowiązkowe przeglądy dotyczą tych systemów, w których kotły grzewcze mają moc równą 20 kW lub większą, a urządzenia chłodnicze – więcej niż 12 kW. Po nowelizacji przepisy staną się bardziej restrykcyjne, a obowiązkowe przeglądy obejmą też m.in. połączone systemy ogrzewania i wentylacji. Przepisy umożliwią też skuteczniejsze weryfikowanie świadectw charakterystyki energetycznej – zwłaszcza pod kątem ich prawidłowości i rzetelności.
Druga regulacja to rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych, który jest kolejnym elementem Krajowego Planu Odbudowy. Pośrednio również dotyczy energetyki – chodzi o wprowadzenie zmian do obecnie funkcjonującego systemu finansowania termomodernizacji i remontów oraz zniwelowanie negatywnego wpływu pandemii koronawirusa na gospodarkę. Projekt przewiduje wprowadzenie kilku nowych dofinansowań, m.in. na: przeprowadzanie kompleksowych termomodernizacji, wsparcie inwestorów korzystających z odnawialnych źródeł energii, oraz przekazanie bezzwrotnych środków dla budownictwa społecznego korzystającego z ekologicznych alternatyw energetycznych. Jak zaznacza resort rozwoju, który przygotowywał projekt, nowe rozwiązania pozwolą zarówno poprawić warunki zamieszkania w wielu budynkach, jak i przyczynią się w przyszłości do obniżenia rachunków za ogrzewanie.
Trzecia regulacja, czyli rządowy projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, budzi największe kontrowersje, ponieważ ma zrewolucjonizować system odszkodowań za wywłaszczenia nieruchomości. Przewiduje m.in. rezygnację z tzw. zasady korzyści przy wyliczaniu świadczenia oraz powiązanie jego wysokości z wartością rynkową nieruchomości. Jak podkreślali projektodawcy, obecny system często prowadzi do niesprawiedliwych rozstrzygnięć i wręcz bezpodstawnego wzbogacania się byłych właścicieli na przejęciach nieruchomości. Zupełnie odmienne zdanie na ten temat ma większość prawników, którzy wskazują, że po zmianach absurdów i komplikacji będzie jeszcze więcej. Podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie głosowano nawet nad całkowitym odrzuceniem projektu, propozycja nie zyskała jednak wymaganej większości głosów.
Etap legislacyjny
Prace w komisjach