Mimo że skala inwestycji z udziałem nieruchomości powiatowych może być niewielka, inwestycje te mogą się przyczynić do poprawy jakości życia mieszkańców. Tak Ministerstwo Rozwoju i Technologii argumentuje złożenie autopoprawki do procedowanego w Sejmie projektu zmian niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych. Dzięki autopoprawce powiaty będą mogły zbywać nieruchomości z rozliczeniem „lokal za grunt”.

Obecnie jest to rozwiązanie zarezerwowane dla gmin. Resort ocenia, że dzięki temu powiaty będą mogły rozwijać infrastrukturę społeczną, np. powiatowe ośrodki pomocy rodzinie, szkoły średnie, biblioteki lub muzea. Proponowane zmiany to odpowiedź na postulaty zgłaszane przez powiaty w ramach prac w komisji rządu i samorządu terytorialnego (KWRiST).
Ponadto – jako uzupełnienie – MRiT chce, aby powiaty mogły ubiegać się o bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat na budowę (lub przebudowę) infrastruktury technicznej lub społecznej. Obecnie ten instrument wspierający infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu dotyczył wyłącznie gmin i związków gminnych. Jednak powiaty będą mogły otrzymać finansowe wsparcie na przedsięwzięcie infrastrukturalne tylko wtedy, gdy ta infrastruktura będzie połączona z inwestycją „lokal za grunt” lub przedsięwzięciem finansowanym z Funduszu Dopłat, w ramach którego powiat realizuje mieszkania chronione.
W związku z tym ma zostać rozszerzona definicja infrastruktury technicznej i infrastruktury społecznej o obiekty służące realizacji zadań publicznych powiatu: w zakresie transportu zbiorowego i dróg publicznych oraz gospodarki wodnej, edukacji publicznej, promocji i ochrony zdrowia, pomocy społecznej, kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami oraz kultury fizycznej i turystyki.
Resort chce jednocześnie zastosować bezpiecznik, aby nie okazało się, że pieniądze z Funduszu Dopłat pozyskiwane przez powiaty będą wydawane wyłącznie na duże przedsięwzięcia infrastrukturalne kosztem inwestycji bezpośrednio dotyczących tworzenia mieszkań. Dlatego proponuje wprowadzić ogólną zasadę, że finansowe wsparcie na przedsięwzięcie infrastrukturalne nie może przekroczyć jednostkowej kwoty 10 mln zł. – Kwota w tej wysokości odpowiada przeciętnemu wsparciu udzielanemu z Funduszu Dopłat na nowe budownictwo gminne – podkreślają autorzy autopoprawki.
Etap legislacyjny
Projekt po pierwszym czytaniu