Warszawski rynek pierwotny cechuje się bardzo szerokim zakresem cen 1 mkw. Dlatego powierzchnia lokali dostępnych za określoną kwotę jest zróżnicowana.

Przykładowy mieszkaniec Warszawy, który może wydać 300 000 zł – 340 000 zł z pewnością nie uniknie tytułowego dylematu. Taka osoba musi brać pod uwagę głównie dzielnice położone w większej odległości od centrum miasta ...

Powierzchnia „M” za 320 000 zł waha się od 26 do 55 mkw.

Mieszkania o cenie 300 000 zł – 340 000 zł są bardzo ważnym elementem w ofercie warszawskich deweloperów. Potwierdzają to dane portalu RynekPierwotny.pl. Szacunki BIK-u wskazują natomiast, że w 2013 roku statystyczny warszawski kredytobiorca pożyczył dość zbliżoną kwotę (ok. 350 000 zł) na cele mieszkaniowe.

Reklama

W poszczególnych dzielnicach Warszawy za 320 000 zł można nabyć nowe „M” o bardzo zróżnicowanej powierzchni (od 26 mkw. do 55 mkw.). Wyniki zaprezentowane na poniższym kartogramie potwierdzają tę zależność. Do obliczeń posłużyły przeciętne ceny 1 mkw. lokali dostępnych w poszczególnych dzielnicach. Mimo tego uogólnienia wykonana mapa dobrze odzwierciedla zróżnicowanie warszawskiego rynku pierwotnego.

Osoba dysponująca kwotą 320 000 zł teoretycznie może kupić bardzo małe „M” (poniżej 30 mkw.) w samym sercu Warszawy. Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują jednak, że kawalerki o zbliżonej cenie tylko sporadycznie są dostępne na terenie Śródmieścia. W sześciu sąsiednich dzielnicach Warszawy (tj. Żoliborzu, Woli, Ochocie, Mokotowie, Pradze – Południe i Pradze – Północ) sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Na wspomnianym obszarze bez większego problemu można znaleźć mieszkanie deweloperskie o cenie 320 000 zł – 340 000 zł. Ze względu na niewielką powierzchnię (35 mkw. - 40 mkw.) takie lokum będzie odpowiednie tylko dla singla lub bezdzietnej rodziny.

Reklama
Inne

W miarę oddalania się od centrum Warszawy przeciętny metraż mieszkania dostępnego za 320 000 zł dość szybko rośnie. W przypadku Bemowa, Targówka, Włoch, Rembertowa, Ursusa, Białołęki, Wesołej i Wawra analizowana wartość przekracza 47 mkw.

Taka powierzchnia jest już zbliżona do rynkowej średniej. W przypadku Wawra i Wesołej metraż wynosi nawet 54 mkw. – 55 mkw. (patrz poniższy kartogram).

Różnice między sąsiednimi dzielnicami mogą być spore

Osoba rozważająca zakup mieszkania zwykle bierze pod uwagę kilka sąsiadujących dzielnic. W przypadku Warszawy nawet pobliskie jednostki administracyjne mogą cechować się bardzo zróżnicowanym poziomem cen nowych lokali. Ta rozbieżność wpływa na przeciętny metraż mieszkania deweloperskiego o wartości 320 000 zł.

Poniższa tabela przedstawia różnice w powierzchni przykładowego lokalu, które są widoczne wraz z oddalaniem się od sześciu centralnych dzielnic Warszawy (tj. Pragi – Północ, Pragi – Południe, Żoliborza, Woli, Ochoty i Mokotowa).

Na podstawie przedstawionych informacji można stwierdzić, że największe zróżnicowanie metrażu dostępnego za 320 000 zł jest widoczne w Wilanowie i Wawrze (około 15 mkw.). Sporą różnicę odnotowano również w przypadku takich obszarów jak:

Inne

Praga – Południe i Wawer (ok. 13 mkw.)

Bielany oraz Białołęka (ok. 12 mkw.)

Wola i Bemowo (ok. 10 mkw.)

Ochota oraz Włochy (ok. 10 mkw.)

Warto nadmienić, że podane wyniki zostały obliczone z uwzględnieniem sąsiednich dzielnic Warszawy.

Wszystkie zaprezentowane obliczenia mają ogólny i przybliżony charakter. Mimo tego przeanalizowane wyniki dobrze tłumaczą popularność mieszkań budowanych w bardziej odległych dzielnicach Warszawy. Dla niezbyt zamożnego nabywcy wybór jednego z takich „M” jest efektem kompromisu pomiędzy lokalizacją i metrażem. Drugi z wymienionych czynników zwykle okazuje się ważniejszy.