Rozwiązanie, które obowiązuje od soboty 1 stycznia, polega na zamianie umowy najmu na umowę najmu zawierającą rozliczenie partycypacji, czyli tzw. wakacje czynszowe. Wcześniej najemca/partycypant mógł odzyskać wpłaconą partycypację w kosztach budowy wynajmowanego lokalu wyłącznie w przypadku zakończenia najmu i opuszczenia lokalu.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Rozwoju i Technologii, wakacje czynszowe są przeznaczone dla obecnych i przyszłych mieszkańców społecznych mieszkań czynszowych Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM/dawniej TBS-ów); dają możliwość obniżenia czynszu nawet o 20 proc. To ułatwienie dla wynajmujących mieszkania, zostało przewidziane w tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego.

MRiT zwróciło uwagę, że obecnie, po spłacie przez SIM/TBS kredytu zaciągniętego na budowę lokalu mieszkalnego, mieszkańcy mogą sami zdecydować, kiedy i w jaki sposób odzyskają swój wkład partycypacyjny. "Nie muszą czekać do momentu zakończenia najmu, ale mogą stopniowo odbierać swój wkład w czynszu – dzięki czemu będą mniej płacić" - zaznaczył resort.

Reklama