statystyki

Dostęp do drogi i szerokopasmowy internet? Deweloperzy: To przesada

autor: Anna Krzyżanowska09.07.2014, 16:00; Aktualizacja: 10.09.2014, 15:03
Upłynął właśnie termin na składanie uwag do pierwotnej wersji kodeksu urbanistyczno-budowlanego.

Upłynął właśnie termin na składanie uwag do pierwotnej wersji kodeksu urbanistyczno-budowlanego.źródło: ShutterStock

Bezpośredni dostęp do drogi publicznej. I koniecznie szerokopasmowa sieć. Takie będą wymogi przystąpienia do użytkowania nowych budynków. Deweloperzy mówią wprost: to przesada

Upłynął właśnie termin na składanie uwag do pierwotnej wersji kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Z zastrzeżeń Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) wynika, że Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego zdecydowała się na rozwiązania, dla których o poparcie w branży będzie ciężko.

Służebność do lamusa

Niezrozumienie PZFD budzi między innymi zapis art. 157 par. 2 projektu. Proponuje się w nim, by przystąpienie do użytkowania obiektu było możliwe tylko wtedy, gdy istnieje bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Odpada więc dostęp na mocy służebności gruntowej czy też poprzez drogę prywatną. „Dopuszczenie zabudowy tylko dla działek z bezpośrednim dostępem do drogi publicznej będzie prowadziło do rozlewania zabudowy wzdłuż tych dróg, co jest sprzeczne z założeniami kodeksu. Preferowaną formą jest zabudowa bardziej zwarta, wykorzystująca kolejne linie zabudowy, co przyczyniłoby się także do lepszego wykorzystania istniejącej infrastruktury technicznej” – czytamy w stanowisku PZFD.

– Długo na ten temat dyskutowaliśmy. W efekcie przegłosowana została koncepcja zawarta w projekcie. Pośredni dostęp do drogi publicznej nie sprzyjał ładowi przestrzennemu – mówi profesor Zygmunt Niewiadomski, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie