Wahania ofertowych cen mieszkań, nowe reguły przyznawania kredytów mieszkaniowych, wzrost stóp procentowych, zmiana tendencji wyboru inwestycji. Czy w porównaniu do zeszłego roku nastąpiły istotne przemiany? Jak obecnie wygląda sytuacja w branży nieruchomości? W podsumowaniu I kwartału 2014 roku na rynku wtórnym znajdziecie odpowiedzi na wszystkie pytania.

Jak kształtują się ceny?

W ciągu kilku ostatnich miesięcy obserwujemy stabilizację stawek za metr kwadratowy sprzedawanych mieszkań. Niewielkie zmiany cen, nie wskazują aby w kolejnym kwartale 2014 miały nastąpić większe zmiany na rynku nieruchomości. „Nabywcy wstrzymujący się
z zakupem nie powinni liczyć na spadek cen w najbliższym okresie. Jest to spowodowane polepszeniem kondycji polskiej gospodarki oraz wzrostem wynagrodzeń. Rośnie również poczucie stabilizacji gospodarstw domowych. Wszystkie te czynniki dają zatem podstawy aby przypuszczać, że popyt na mieszkania będzie regularnie wzrastał” – mówi Monika Szymańska, Dyrektor warszawskiego oddziału INDEPRO Nieruchomości.

Jak wynika z raportu portalu nieruchomości domy.pl oraz Open Finance - w porównaniu z rokiem 2013, z początkiem maja ceny były niższe w 7 z 18 analizowanych miast. Największy spadek zanotowano w Olsztynie - 0,33%. W pozostałych 6 miastach stawki były niższe maksymalnie o 1%. W 11 miastach zanotowano wzrost średnio o 1,3%. Według ostatniego raportu najwyższe ceny względem kwietnia zeszłego roku odnotowano w Opolu – o 2,4% oraz w Gdańsku – o 2,8 %. Na koniec I kwartału 2014 roku odnotowano nieznaczny spadek cen ofertowych mieszkań na rynku wtórnym, w 11 z 18 analizowanych miast w skali miesiąca. Średni spadek cen w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Sopocie, Warszawie i Wrocławiu wynosił 0,9%, czyli 53,25 zł za m². Z kolei w Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Opolu, Rzeszowie i Szczecinie nastąpił nieznaczny wzrost, średnio o 0,4 %, co stanowi ok. 17,8 zł więcej za m². W Białym Stoku i Kielcach stawki za m² utrzymywały się na takim samym poziomie. Największy spadek w ostatnim miesiącu zanotowały Katowice – 1,9% - 77 zł, natomiast największy wzrost uzyskał Szczecin - 0,9% - 40zł.

Reklama

Za gotówkę czy na kredyt?

Z początkiem 2014 roku weszły w życie nowe wymogi dotyczące kredytów mieszkaniowych. Komisja Nadzoru Finansowego zlikwidowała kredyty finansujące 100% ceny nieruchomości. Od tej pory kredytobiorcy muszą posiadać min. 5% wkład wartości zakupu mieszkania. „Wkładem własnym nie muszą się natomiast martwić konsumenci spełniający warunki programu „Mieszkanie dla Młodych”, który obowiązuje od stycznia b.r. Program gwarantuje dopłaty do kredytów - 10% dla singli i małżeństw bezdzietnych oraz 15% w przypadku małżeństw posiadających potomstwo.”- dodaje Monika Szymańska z INDEPRO Nieruchomości. Oprócz zaostrzenia warunków kredytowania, zmiany dotyczą również wzrostu kosztów kredytów mieszkaniowych. Są one szczególnie widoczne w marżach kredytowych, które obecnie kształtują się na poziomie 1,8 %, dla porównania w 2013 roku było to 1,55%. Według raportu , średnia rata 30 - letniego kredytu, na każde pożyczone 100 tys. zł wynosi obecnie 509 zł. Taką kwotę uzyskano biorąc pod uwagę przeciętną marżę 1,8% oraz referencyjną wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku (WIBOR), na poziomie 2,72%. Trzeba przy tym mieć na uwadze prognozowany w najbliższym czasie kolejny wzrost stóp procentowych, który spowoduje zwiększenie samej raty.

Jakie mieszkania kupujemy?

Polacy najczęściej decydujący się na kupno nieruchomości na rynku wtórnym. Najchętniej kupują mieszkania o powierzchni od 40 m² do 70 m². W pierwszym kwartale 2014 roku poszukiwali głównie lokali 2-pokojowych - 33,3% ze wszystkich zakupionych mieszkań. Z kolei na zakup 3-pokojowego mieszkania zdecydowało się około 34% nabywców. Kawalerki i mieszkania 4-pokojowe cieszą się już zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem i stanowią w kolejności 13,1% oraz 12,4 % grupy popytowej. W przypadku dużych mieszkań oraz apartamentów 5- pokojowych, zainteresowanie tego typu lokalem wyrażał co 36 klient .