Okres urlopowy sprzyja stabilizacji cen na rynku mieszkaniowym – wynika z najnowszego raportu serwisu Oferty.net i Open Finance.
Porównując stawki z czerwca i lipca o ponad 1 proc. staniały mieszkania w Lublinie (spadek o 1,1 proc.), Katowicach (1,3 proc.) i Białymstoku (2,1 proc.). Niewielkie wzrosty średnich cen mieszkań odnotowano za to w Gdańsku (wzrost o 1,2 proc.) i Kielcach (1,6 proc.).
Dużo większe zmiany cen widać w zestawieniu rocznym – najbardziej spadły ceny metra kwadratowego mieszkania w Gdyni (spadek w lipcu o 13,1 proc. w porównaniu z lipcem 2008 r.), Sopocie (zmiana o 11,5 proc.), Białymstoku (-8,5 proc.), Lublinie (-7,4 proc.) i Krakowie (-7,0 proc.). W pozostałych miastach Polski spadki cen mieszkań nie przekroczyły 6,5 proc.
Mieszkania w Śródmieściu warszawskim oraz apartamenty w najbardziej prestiżowych górskich i nadmorskich kurortach wciąż są najdroższe w kraju. Średnia stawka za metr mieszkania w centrum stolicy wynosiła w lipcu 2009 r. 11 675 zł.
– To tylko 4,3 proc. mniej niż przed rokiem (12 193 zł/mkw.) i aż 60 proc. więcej niż w początkowym okresie boomu mieszkaniowego (7296 zł/mkw. w styczniu 2006 r.) – wyliczyli w raporcie eksperci serwisu Oferty.net i Open Finance.
Ceny w Warszawie i tak są niższe od stawek w atrakcyjnych lokalizacjach w Sopocie. Rok temu cena metra kwadratowego mieszkania wynosiła tam prawie 11,5 tys. zł – dziś jest to 10 108 zł/mkw.
Przyglądając się cenom mieszkań w granicach Warszawy, łatwo zauważyć, że średnia stawka w śródmieściu była w lipcu o ponad 60 proc. wyższa od tej, po jakiej oferowano mieszkania w najtańszej dzielnicy – Wawrze (7264 zł/mkw.).
– Osoby zainteresowane lokalem w Śródmieściu lub na Starówce nie będą mieć kłopotów ze znalezieniem go – mówią eksperci Oferty.net.
Mieszkania ze Śródmieścia to blisko 11 proc. wszystkich warszawskich ofert. Wśród nich najwięcej jest mieszkań dwupokojowych (prawie 43 proc.), co piąty oferowany lokal to kawalerka, a tylko 2,4 proc. stanowią mieszkania duże i bardzo duże (pięć i więcej pokoi).