Przy zakupie mieszkania – niezależnie od tego czy jest ono kupowane bezpośrednio od właściciela, czy też za pośrednictwem agencji nieruchomości – warto pamiętać o tym, by mieszkanie, które chcemy kupić oglądać za dnia. Tylko bowiem przy świetle dziennym można dostrzec wszystkie ewentualne usterki – na przykład pęknięcia i rysy na ścianach.

Klient, wchodząc do mieszkania, którego zakup rozważą, powinien panować nad emocjami. Do oględzin dobrze jest przygotować się wcześniej. Ołówek, kartka papieru, taśma miernicza i aparat fotograficzny - to wyposażenie podstawowe osoby, która planuje zakup nieruchomości. Aparat jest przydatny zwłaszcza w sytuacji, gdy potencjalny kupiec ogląda kilka (bądź nawet kilkanaście) mieszkań w ciągu kilku dni – dzięki zdjęciom łatwiej jest mu odróżnić jedno mieszkanie od drugiego.
Z kolei kartka papieru i ołówek pomoże zapisać wszystkie pytania i ewentualne uwagi do właściciela mieszkania. Nawet doświadczonym pośrednikom wiele istotnych spraw umyka, szczególnie, gdy właściciel nieruchomości jest człowiekiem asertywnym. Warto też zanotować:

- numer telefonu do właściciela;
- adres lokalu, których chcesz ewentualnie kupić;
- piętro, na którym znajduje się mieszkanie;
- typ bloku (cegła, rama H, wielka płyta);
- rok budowy;
- powierzchnię mieszkania;
- cenę wywoławczą;
- formę własności (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej lub pełna własność)


Co kupiec zobaczyć powinien

Potencjalny kupiec powinien zwrócić uwagę na to czy w bloku jest domofon; czy klatka jest czysta (im gorszy stan klatki schodowej, tym - z dużym prawdopodobieństwem - można założyć, że w przyszłości możemy mieć problem z sąsiadami); czy w bloku jest winda.

Po wejściu do mieszkania należy zwrócić uwagę na to, czy mieszkanie znajduje się tuż przy windzie (jeśli tak, to windy starego typu mogą być źródłem hałasu dość dokuczliwego dla mieszkańca) oraz na to czy okna mieszkania wychodzą na ulicę, czy na podwórze; czy są stare, czy nowe; szczelne czy wypaczone (wymiana okien to spory wydatek!). Potencjalny kupujący powinien też sprawdzić w jakim stanie są drzwi wejściowe oraz drzwi wewnętrzne. Ważna jest też podłoga stary parkiet wymaga cyklinowania, renowacji i kilkakrotnego malowania lakierem. Niekiedy stary parkiet na pierwszy rzut oka wygląda solidnie, a w rzeczywistości nadaje się tylko do wymiany.

Kupujący powinien też przyjrzeć się wyglądowi ścian oraz sufitu - szczególnie w łazience i tuż przy oknach. Jeśli na ścianach widać grzyb, to wiadomo, że po zakupie trzeba będzie liczyć się z koniecznością ich renowacji. Należy również zwrócić uwagę na wyposażenie łazienki (czy jest glazura i terrakota; czy jest wanna, czy kabina prysznicowa; w jakim stanie jest ceramika) oraz wyposażenie kuchni (w tym pomieszczeniu warto sprawdzić, czy w mieszkaniu nie ma „nieproszonych gości” – w postaci karaluchów czy mrówek faraona).

Kończąc oględziny mieszkania należy sprawdzić wszystkie instalacje. Potencjalny kupiec powinien więc sprawdzić kontakty i gniazdka (należy poprosić właściciela o włączenie wszystkich świateł na raz, aby się przekonać, że z instalacją wszystko jest w porządku). Wskazane jest również sprawdzenie szczelności kranów oraz ciśnienia i temperatury wody jaka leci z kranu. Jeśli w mieszkaniu jest kuchenka gazowa, należy sprawdzić wszystkie palniki i zobaczyć jak duży jest płomień (świadczy o silnym lub słabym ciśnieniu gazu). Wreszcie warto zapytać o telewizję kablową i Internet (jeśli dotychczasowy właściciel mieszkania nie korzystał z tych usług, należy sprawdzić czy są one dostępne w bloku, w którym znajduje się mieszkanie).

Osoba, która kupuje mieszkanie w starej kamienicy lub bloku, stan techniczny którego budzi wątpliwości, dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jego usługi - w porównaniu z ceną mieszkania i przyszłymi nieprzewidzianymi remontami - będą kosztować niewiele, a może on wychwycić rzeczy, których potencjalny kupiec nie jest w stanie zauważyć.

O co pytać właściciela?

Podczas oględzin mieszkania właściciela nieruchomości należy zapytać przede wszystkim o stan techniczny budynku, klatki schodowej i samego mieszkania. Dobrze jest również zapytać o sąsiadów (jacy są – czy młodzi, czy w sile wieku z dorastającymi nastoletnimi dziećmi, a może emeryci?). Należy też dopytać się o to, czy oferowane mieszkanie jest puste, czy też nabywca otrzyma je wraz z wyposażeniem (jeśli tak, to dobrze byłoby doprecyzować, co konkretnie zostaje). Ważne dla potencjalnego kupca powinny być również informacje dotyczące tego ile wynosi czynsz, ile wpłaca się na fundusz remontowy, ile wynosi podatek od nieruchomości a ile opłata gruntowa. Często cena mieszkania jest atrakcyjna, lecz zsumowane opłaty okazują się bardzo wysokie.

Mirosław Okonkowski Emmerson Realty S.A.