– Proces inwestycyjny rozpocznie się niezwłocznie po uruchomieniu Funduszu Mieszkań na Wynajem – wyjaśnia Dariusz Kacprzyk, Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Na podstawie przeglądu ofert deweloperów, które do tej pory otrzymaliśmy, wiemy, że Fundusz będzie koncentrował się na budowie zupełnie nowych budynków. Jesteśmy do tego przygotowani formalnie i operacyjnie – dodaje Prezes Kacprzyk.
W ciągu kilku lat BGK ma zamiar zainwestować ok. 5 mld złotych, co pozwoli zbudować pulę nawet 20 tysięcy mieszkań na wynajem. - W pierwszym roku w ramach funduszu wydamy tylko część tych pieniędzy. Największą liczbę inwestycji przewidujemy w drugim i trzecim roku działalności inwestycyjnej – zaznacza Dariusz Kacprzyk.
Fundusz Mieszkań na Wynajem to inicjatywa inwestycyjna, która powstała w Banku Gospodarstwa Krajowego. Nie jest to program rządowy. Celem tego przedsięwzięcia jest pobudzenie rynku nieruchomości, tak aby zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem. Polski rynek mieszkań na wynajem jest sześciokrotnie mniejszy od średniej europejskiej (23% w Europie, 4% w Polsce).
Bank Gospodarstwa Krajowego to jedyny w Polsce bank państwowy. Powstał w roku 1924 z inicjatywy Władysława Grabskiego, ówczesnego premiera i ministra skarbu i w tym roku obchodzi swoje 90-lecie. Misją BGK jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski oraz sektora finansów publicznych w realizacji jego zadań. Obecnie Bank Gospodarstwa Krajowego, zarówno realizuje, jak i jest pomysłodawcą wielu programów służących rozwojowi gospodarczemu Polski. Jest filarem rządowego programu Inwestycje Polskie, w ramach którego organizuje długoterminowe finansowanie projektów inwestycyjnych, w tym inwestycji o strategicznym znaczeniu dla gospodarki narodowej i interesów państwa.
Prowadzi programy wspierania eksportu oraz programy infrastrukturalne, rozwija system poręczeń i gwarancji. Uczestniczy w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, spółek komunalnych i zakładów opieki zdrowotnej, a także w realizacji programów związanych z poprawą sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępem Polaków do mieszkań. Jest instytucją wiodąca w procesie konsolidacji finansów publicznych oraz w systemie przepływu środków europejskich.