Zima trwa w najlepsze. Czy na pewno zrobiliśmy wszystko by przynajmniej we własnym mieszkaniu czuć się komfortowo? Nieszczelne okna z pewnością nam w tym nie pomogą. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Na wstępie należy zwrócić uwagę, iż jakość okien będzie miała nie tylko wpływ na nasz komfort cieplny, ale również w wymiernym stopniu przełoży się na nasze wydatki związane z ogrzewaniem. Tą drogą może uciekać bowiem nawet 30% wytworzonego ciepła.

Jeśli nasze okna mają już swoje lata i wskutek licznych nieszczelności wiatr potrafi ruszać firanką, to powinniśmy koniecznie zadbać o ich uszczelnienie. Zakup kilkunastu metrów uszczelki nie jest dużym wydatkiem, a z jej przyklejeniem poradzi sobie każdy. W dłuższej perspektywie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie jednak zainwestowanie w nowe, energooszczędne okna.

Wybór na rynku jest ogromny. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli chcemy mieć w domu ciepło, a jednocześnie ograniczyć nasze koszty związane z ogrzewaniem?

• współczynnik przenikania ciepła Uw - im niższy tym lepiej,
• liczbę komór w profilu - zwykle im więcej, tym okna będą cieplejsze,
• materiał z którego wykonana jest ramka dystansowa – dobrze jeśli jest to stal szlachetna,
• wypełnienie przestrzeni międzystanowych – najlepiej jeśli jest to gaz szlachetny będący izolatorem np. argon lub krypton,
• szyby – warto szukać szyb zespolonych ze szkła niskoemisyjnego, pokrytego niewidoczną warstwą tlenków metali szlachetnych, dzięki której promieniowanie cieplne wytworzone wewnątrz odbijane jest z powrotem.Wybór okna to jeszcze nie koniec. Konieczny jest jego prawidłowy montaż, zabezpieczający przed wilgocią, a także przed ucieczką ciepła.