Senat nie zgłosił w piątek poprawek do nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Nowe przepisy dotyczą zwrotu nieruchomości byłym właścicielom, których wywłaszczono po drugiej wojnie światowej.

Za ustawą bez poprawek głosowali wszyscy obecni na sali senatorowie.

Obowiązująca dotychczas ustawa o gospodarce nieruchomościami wymienia przepisy, na podstawie których wywłaszczano Polaków z ich ziemi w okresie powojennym, ale pominięto w niej art. 47 ustawy o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości z 1958 r., który widniał na niektórych aktach wywłaszczeniowych. Z tego powodu osoby, które mają w aktach notarialnych dotyczących wywłaszczenia wpisany, jako podstawę prawną art. 47, nie mogą odzyskać swoich nieruchomości - w odróżnieniu do osób, które mają w swoich aktach notarialnych wpisane artykuły wymienione w ustawie.

Kwestionowany art. 47 ustawy z marca 1958 r. był osobną przesłanką wywłaszczenia i pozwalał na wywłaszczenie nieruchomości już uprzednio zajętej i wykorzystywanej w jakimś celu, bez uprzedniego przeniesienia własności.

Nowelizacja dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że obowiązująca ustawa ogranicza prawo osób, które kiedyś wywłaszczono. Orzeczenie Trybunału dotyczyło nieruchomości podlegających Skarbowi Państwa, ale Senat zaproponował, aby zwroty dotyczyły także nieruchomości gminnych.