W większości dużych polskich miast w ciągu ostatniego roku stawki za wynajem mieszkania spadły - we Wrocławiu nawet o 7 proc. Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie za wynajem zapłacimy nieznacznie więcej niż przed rokiem - wynika z danych analityków.

We Wrocławiu od października 2011 r. do października 2012 r. średnie stawki za mieszkania jednopokojowe spadły o 7,6 proc., za dwa pokoje - 6,2 proc., za cztery pokoje - o 5,9 proc. Najniższy spadek - o 1,8 proc. - dotyczył wynajmu lokali trzypokojowych - wynika z danych serwisu nieruchomości Morizon.pl.

W Krakowie spadły ceny za wynajem mieszkań dwupokojowych - o 5 proc. miesięcznie, a trzypokojowych o 6 proc. W Gdańsku, w stosunku do października 2011 r., w przypadku mieszkań trzypokojowych spadek wyniósł 2,1 proc, a stawki za najem lokali dwu- i czteropokojowych spadły o ok. 1 proc. Ceny wynajmu kawalerek pozostały bez zmian.

W Warszawie w tym samym czasie ceny najmu lokali jedno-, dwu- i trzypokojowych wzrosły od 1,2 do 2,6 proc. Dość duży wzrost cen najmu - o 6,1 proc. - zaobserwowano w przypadku mieszkań czteropokojowych.

Według Morizon.pl wynajem kawalerki kosztował w październiku br.: w Warszawie - 1,8 tys. zł, we Wrocławiu - 1,3 tys. zł, w Krakowie i w Gdańsku - 1,2 tys. zł. Wynajem mieszkania dwupokojowego kosztował w Warszawie 2,6 tys. zł, we Wrocławiu 1,8 tys. zł, w Krakowie i Gdańsku 1,7 tys. zł.

Zdaniem prezesa Morizon.pl Bolesława Drapelli, utrudniony dostęp do kredytów hipotecznych spowodował zmniejszenie liczby transakcji kupna nieruchomości i przyczynił się do większego popytu na rynku najmu. "Jak widać nie spowodowało to jednak podwyżek stawek za wynajem z powodu utrzymującej się na rynku dużej liczby ofert takich mieszkań" - stwierdził.