Serwis nieruchomości Domy.pl sprawdził, jakimi przesłankami kierują się klienci, którzy jednoznacznie opowiadają się za zakupem mieszkania na rynku pierwotnym bądź na rynku wtórnym.
Aż 69 proc. osób szukających mieszkań prosto od dewelopera wskazało, że jedną z największych zalet takiej inwestycji jest możliwość wykończenia i urządzenia według własnego gustu. Drugim najczęściej wskazywanym argumentem przemawiającym za zakupem lokalu na rynku pierwotnych była cena: według 44 proc. klientów poszukujących nowego mieszkania oferty u deweloperów są tańsze od tych oferowanych na rynku wtórnym.
Zdaniem głównego analityka portalu Domy.pl Marcina Drogomireckiego zaskakujące jest, że mniej istotne dla poszukujących mieszkań na rynku pierwotnym okazały się dopłaty w ramach programu "Rodzina na swoim" oraz argument, że nowa nieruchomość jest lepszą lokatą kapitału i później łatwiej będzie ją sprzedać. Takie odpowiedzi wskazał taki sam odsetek respondentów - po 40 proc. "Sądziliśmy, że program +Rodzina na swoim+ w znacznie większym stopniu zachęca klientów do zakupu" - powiedział PAP.
Zupełnie inaczej swoje preferencje uzasadniają osoby zdecydowane na zakup mieszkania na rynku wtórnym. Dla 69 proc. z nich najważniejszy argument to niższe ceny mieszkań używanych. Bardzo ważna okazała się również kwestia dogodnej lokalizacji - 66 proc. badanych poszukuje mieszkań na rynku wtórnym z uwagi na to, że w interesujących lokalizacjach łatwiej jest znaleźć atrakcyjną ofertę właśnie z tego rynku, niż z pierwotnego.
Ankieta została przeprowadzona w dniach 3-5 października na próbie 606 użytkowników poszukujących ofert sprzedaży mieszkań w portalu Domy.pl.
Specjaliści serwisu nieruchomości Morizon.pl sprawdzili, jakie dzielnice Warszawy, Poznania, Krakowa i Gdańska najczęściej pojawiają się wśród ofert sprzedaży mieszkań. Okazało się, że w Warszawie największa podaż mieszkań występuje na Mokotowie, w Śródmieściu, na Pradze Południe, Ursynowie i Bielanach. W Poznaniu do najpopularniejszych dzielnic należą: Grunwald, Rataje i Jeżyce, w Krakowie: Podgórze, Krowodrza, Nowa Huta i Stare Miasto. W Gdańsku najwięcej ofert sprzedaży mieszkań można znaleźć w takich dzielnicach, jak: Wrzeszcz, Przymorze i Morena.
Według prezesa Morizon.pl Bolesława Drapelli coraz częściej nabywcy rezygnują z zakupu większych lokali na rzecz mniejszych i tańszych mieszkań ze stosunkowo dużą liczbą pomieszczeń. "Aktualnie utrzymująca się podaż małych mieszkań dwu- lub trzypokojowych, w dzielnicach dobrze skomunikowanych oraz bogatych w infrastrukturę trafia w potrzeby większości potencjalnych klientów" - stwierdził Drapella.