Letnie akcje promocyjne w przypadku krajowego rynku pierwotnego stały się już tradycją. Również w tym roku deweloperzy postanowili przypomnieć o sobie w trakcie sezonu urlopowego. Ich determinacja jest spora - świadczy o tym wysokość oferowanych rabatów – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Firmy deweloperskie już od pewnego czasu zmagają się z niedostatecznym popytem. Taka sytuacja oznacza, że nabywcy, którzy nie zdecydowali się na wakacyjne wojaże mogą sporo zaoszczędzić. Lista atrakcyjnych propozycji jest zróżnicowana. Okazuje się bowiem, że ciekawe oferty nie dotyczą tylko największych (i zarazem najdroższych) rynków mieszkaniowych…

W Katowicach ATAL wyrównuje ceny
- Niskie ceny mieszkań od dawna wyróżniają Stolicę Górnego Śląska na tle pozostałych miast kraju. Mimo tego deweloperzy wciąż decydują się na stosowanie różnych akcji promocyjnych, aby ożywić katowicki rynek pierwotny – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. Jako przykład może posłużyć firma ATAL S.A., która w sezonie wakacyjnym ujednoliciła jednostkowe ceny mieszkań wchodzących w skład osiedla Ligota Park. Taka decyzja jednego z wiodących deweloperów sprawia, że klienci mogą kupić własne lokum wpłacając 4700 zł za każdy metr kwadratowy.

Wspomniana cena nie zależy od kondygnacji, na której zostało umiejscowione mieszkanie oraz jego całkowitego metrażu. Osoby zainteresowane tą ofertą powinny się pośpieszyć, ponieważ promocyjny pakiet obejmuje tylko osiem lokali w standardzie deweloperskim (wybudowanych w pierwszym etapie inwestycji). ATAL przewidział ponadto preferencyjne warunki dla wszystkich mieszkań znajdujących się na parterze (etapy II i III). Ich cena została zredukowana do 4700 zł za 1 mkw.

Zielona Góra – rabaty i komórki lokatorskie gratis
- Zielona Góra to kolejna lokalizacja, która wyróżnia się niskimi cenami. Oferty sprzedaży jednego metra kwadratowego nowych lokali mieszkalnych za mniej niż 3500 zł nie należą tutaj do rzadkości – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. Właśnie w takich cenach można nabyć mieszkania wchodzące w osiedlu Czarkowo. Spółka realizująca tę inwestycje (Zielonogórskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego) prócz rabatu przygotowała dla klientów dodatkową zachętę. Mowa o komórkach lokatorskich, które są traktowane jako gratis do sprzedawanego mieszkania.

Osoby szukające bardzo taniego lokum powinny się zainteresować ofertą zielonogórskiego przedsiębiorstwa Temelia. Wspomniany deweloper oferuje bowiem nowe mieszkania w okazyjnej cenie 2862 zł za mkw. (osiedle Mazurski Park). Jest to element promocji wakacyjnej, która potrwa do momentu wyprzedaży wszystkich lokali.

Lublin: mieszkania bez VAT oraz turystyczne atrakcje
- Interesująco przedstawia się również oferta promocyjna, która przygotowali lubelscy deweloperzy. Spółka WIKANA realizująca swoje inwestycje na terenie południowo-wschodniej Polski zdecydowała się na pokrycie kosztu związanego z VAT-em. Rabat w wysokości 8% oznacza, że 1 mkw. mieszkania o wysokim standardzie można zakupić za mniej niż 4800 zł - podkreśla Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com. Jeszcze niższymi cenami kusi osiedle Marina. W przypadku tej inwestycji lubelski deweloper zdecydował się na wprowadzenie jednolitego cennika. W związku z tym koszt wszystkich lokali to 4400 zł za 1 mkw.

Nieco inną strategię sprzedażową przyjęła firma Chrzanowscy, która kusi potencjalnych klientów dwutygodniowym pobytem w swych luksusowych zwierzynieckich apartamentach (oferta dla czterech osób). Tym pakietem promocyjnym są objęte mieszkania znajdujące się przy lubelskiej ulicy Strzembosza.

Dokładniejszy przegląd lokalnego rynku pierwotnego wskazuje, że zakup mieszkania w cenie nie przekraczającej 4000 zł za 1 mkw. nie stanowi problemu. Świadczy o tym przykład osiedla Brzozy II. Jego pierwotny właściciel (spółka Interbud Lublin) zdecydował się na obniżenie ceny oferowanych mieszkań do 3900 zł za 1 mkw. Dodatkowym atutem tej lokalizacji jest piwnica, która została wliczona w koszt zakupu.

Nowy dom za 300 000 zł – w Rzeszowie to możliwe
Perspektywa nabycia gotowego domu jednorodzinnego za 300 000 zł dla mieszkańców dużych metropolii może wydawać się wręcz nieprawdopodobna. Tym bardziej, że jest to budynek posiadający powierzchnię użytkową 125 mkw. Właśnie taką ofertę promocyjną przygotował jeden z rzeszowskich deweloperów (firma Hegra). Nieodłącznym elementem domu jest działka o powierzchni 2,2 ara. Dokładna cena środkowego segmentu w zabudowie szeregowej to 299 000 zł (dla stanu surowego zamkniętego).

Tatrzańskie miasto kusi niższymi cenami
Atmosfera wakacyjnych wyprzedaży zawitała również w wyżej położone rejony kraju. Mowa o Nowym Targu. Osoby ceniące sobie walory krajobrazowe tego górskiego miasta mogą zakupić dwupokojowe mieszkanie już za 145 000 zł (oferta Grupy Bryksy). Wspomniany lokal ma powierzchnię 39 mkw., co oznacza, że promocyjna cena jednostkowa wynosi około 3700 zł/mkw. Warunki proponowane przez dewelopera wydają się korzystne zważywszy na dogodną lokalizację mieszkania (osiedle Polana Szaflarska). Warto dodać, że w nowotarskiej ofercie Grupy Bryksy znajduje się 20 innych mieszkań o cenie mniejszej niż 200 000 zł – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.