Szykujący się do debiutu giełdowego Murapol od stycznia do maja sprzedał 343 lokale, niemal dwa razy tyle, co przed rokiem. To m.in. efekt rozszerzenia oferty o najbardziej poszukiwane małe lokale.
Do 175 mieszkań ze 157 rok wcześniej wzrosła z kolei sprzedaż w Marvipolu, a o ok. 80 proc. lepszy od ubiegłorocznego wynik zanotował Atlas Estates. Poprawa to głównie efekt wprowadzenia do sprzedaży dwóch nowych projektów. – Dane te więc nie odzwierciedlają ogólnych zmian w poziomie popytu na rynku mieszkaniowym – zaznacza Michał Witkowski z Atlas Estates.
Przedstawiciele branży deweloperskiej mówią, że popyt na nowe mieszkania w porównaniu z 2011 r. nieco spadł. Powód: wprowadzane przez banki ograniczenia w obliczaniu zdolności kredytowej, które zmniejszają dostępność kredytów hipotecznych. Postawę banków jako jeden z ważniejszych czynników ograniczających wzrost sprzedaży wskazuje Dolcan, który w tym roku zawiera średnio 30 – 40 umów miesięcznie. To wynik wciąż nieco lepszy niż rok temu.
– Odsetek wniosków kredytowych odrzucanych przez banki jest nawet dwu-, trzykrotnie wyższy niż przed rokiem. Nic nie wskazuje, aby sytuacja miała zmienić się w drugiej połowie roku – mówi Andrzej Gutowski z Ronson Europe. Do maja firma podpisała 149 umów wstępnych wobec 204 przed rokiem. Wtedy do sprzedaży trafił jeden z najbardziej popularnych projektów firmy.
Do 21 z 46 lokali rok wcześniej spadła też sprzedaż Triton Development, który oferuje na razie tylko gotowe duże mieszkania w jednej inwestycji. Firma spodziewa się poprawy w drugim półroczu, kiedy do oferty trafi projekt, w którym będą przeważały małe lokale. Według Michała Sapoty, wiceprezesa Murapolu, druga połowa roku będzie dla deweloperów podobna pod względem sprzedaży do pierwszej. Wiele będzie zależało od limitów cenowych w programie „Rodzina na swoim”, które zostaną ustalone na koniec II kwartału. – Możliwe, że jeśli rząd definitywnie zdecyduje o wygaszeniu w tym roku programu, osoby, które będą chciały z niego skorzystać przed jego zakończeniem, spowodują wzrost sprzedaży – mówi wiceprezes Murapolu.

11,6 tys. kredytów udzielono od stycznia do kwietnia w ramach „Rodziny na swoim”

2 mld zł wyniosła wartość kredytów w ramach „RnS” w tym roku