Suma transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w 2012 roku powinna pozostać stabilna na poziomie z roku 2011, kiedy wyniosła prawie 2,5 mld euro, poinformowali przedstawiciele Ernst & Young. W 2006 r. było to prawie 5 mld euro.

"Jeśli nie pogłębi się kryzys w strefie euro, wartość transakcji powinna utrzymać się na poziomie z ubiegłego roku kiedy wyniosła prawie 2,5 mld euro" – powiedział Jarosław Bator, Senior Manager w Grupie Rynku Nieruchomości Ernst & Young, podczas konferencji prasowej.

Dodał, że poziom osiągnięty w ubiegłym roku oznacza, że zagraniczni inwestorzy odzyskują zaufanie do regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Szacowana przez E&Y wartość jest co prawda dwukrotnie niższa od osiągniętej w 2006 roku (prawie 5 mld euro), ale wyższa od wartości z 2009 i 2010 roku - odpowiednio: 0,7 mld euro i 2,0 mld euro.

Według E&Y, do największych transakcji 2011 roku należały: zakup centrum handlowego Magnolia Park we Wrocławiu (za kwotę ok. 222,5 mln euro), objęcie pozostałych 50% udziałów w Galerii Mokotów przez Unibail-Rodamco, sprzedaż budynku biurowego Focus w Warszawie (ok.117 mln euro) oraz sprzedaż projektu - Miasteczko Orange (ok.125 mln euro), obecnie w fazie budowy.

Pozytywny I kwartał

Na pozytywny 2012 rok wskazuje sytuacja na rynku, zanotowana w pierwszym kwartale. "Pierwszy kwartał 2012 roku pokazuje utrzymującą się pozytywną koniunkturę na polskim rynku inwestycyjnym.

Sprzedaż CH Złote Tarasy przez ING oraz 6 nieruchomości handlowych przez Redevco, a do tego zakup 11 obiektów magazynowych wraz z gruntem przez Hines Global REIT Poland Logistics Holdings - te wszystkie projekty pokazują, że inwestorzy wciąż są zainteresowani Polską" - podsumowała Anna Kicińska, Dyrektor w Grupie Rynku Nieruchomości Ernst & Young. Z danych firmy Cushman & Wakefield wynika, że łączna wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości w I kw. 2012 r. sięgnęła 728 mln euro.