Jeszcze nie tak dawno surowe, betonowe powierzchnie należało przykrywać, obecnie designerzy wystawiają ten materiał na światło dzienne
Beton, wykorzystywany przede wszystkim do budowy, kilka lat temu zyskał nowe zastosowanie – stał się ulubionym materiałem architektów przy wykańczaniu surowych wnętrz. Kolejnym krokiem do oswojenia tego masywnego materiału są meble i dodatki do wnętrz. Oto kilka inspirujących przykładów.

Wanna prosto z betoniarki

Wydawać by się mogło, że chłód i surowy charakter betonu kompletnie nie idą w parze z ciepłem i przytulną atmosferą. Nie można tego jednak powiedzieć – ani dosłownie, ani w przenośni – o grzejnikach Heatwave belgijskiej marki Jaga. Ich finezyjny kształt nawiązujący do misternie wyrzeźbionych roślinnych ornamentów zupełnie nie przypomina urządzenia, którego główną funkcją jest ogrzewanie pomieszczeń.
Kto myśli, że beton nie nadaje się do wyposażenia łazienki, ten z pewnością nie zetknął się z produktami marki Dade Design. Kolekcja wanien (wolno stojących lub do zabudowy) Wave ma nie tylko zaokrąglone, geometryczne wykończenie, lecz także ergonomiczny kształt.
Czarny szew znajdujący się pośrodku urządzenia nie tylko dodaje formie zadziorności, lecz także posiada walor funkcjonalny: dzieli wannę na dwie części, dzięki czemu może być transportowana w dwóch połówkach i montowana na miejscu. Produkt wykonany jest z betonu o specjalnej gęstości, dzięki czemu jest on trwały i nie wchłania wilgoci.

Do siedzenia... i pod sufit

Niemiecki projektant Tim Mackerodt jest autorem kolekcji FALT.series, wykonanej z cienkich płatów zbrojonego, wzmacnianego włóknem betonu. Materiał jest rozwijany i ręcznie nakładany na elastyczne formy, dzięki czemu produkty mają niepowtarzalne kształty. Delikatny klosz FALT.lamp ma grubość jedynie 2,7 mm i waży mniej niż 1400 g. Jego przeciwieństwem jest FALT.stool – stołek o wytrzymałości betonowych konstrukcji. Jego drewniane nogi przytwierdzone są do siedziska dzięki warstwom 5-mm betonu wzmacnianego włóknem.
W betonowej wyliczance nie może oczywiście zabraknąć lamp Aplomb marki Foscarini zaprojektowanych przez włoskich designerów Lucidi i Pevere. Do ich produkcji zastosowano specjalny plastyczny rodzaj betonu. Prosta forma w kształcie lejka doskonale sprawdzi się we wnętrzach o minimalistycznym lub industrialnym charakterze. Do wyboru brązowe, białe lub w kolorze betonu.

Béton brut café

Betonowe ławki w ogrodzie? Czemu nie, zwłaszcza jeśli mają taką formę, jak produkt austriackiego designera Rainera Mutscha. Jego modułowe meble Dune formowane są z arkuszy cementu włóknistego, który zwykle używany jest w budownictwie. Ich lekka forma zdaje się zaprzeczać walorom surowca, z którego są wykonane. Wyglądają, jakby były uformowane z pętli materiału i pocięte na pojedyncze siedziska. Dzięki temu mogą być używane jako osobne elementy, ale doskonale także prezentują się połączone w większą całość.
A na koniec ciekawostka. Jeden z młodych designerów, Shmuel Linski, zaprojektował ekspres do kawy z betonową obudową i metalowymi częściami. Ciekawe, jak przygotowywana w nim kawa smakuje. Szkoda, że to tylko projekt koncepcyjny...