Traktowany jest nieco po macoszemu, chociaż można powiedzieć, że stanowi kręgosłup domu. Przedpokój scala mieszkanie, jest też pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzą goście, jest więc odpowiedzialny za pierwsze wrażenie, jakie na nich zrobi nasz dom.
Najczęściej rozmiar korytarzy w mieszkaniach jest niewielki. Zazwyczaj są długimi, wąskimi i pozbawionymi okien pomieszczeniami. Nieduże gabaryty przedpokoju i jego czysto komunikacyjna funkcja wpływają na sposób jego urządzenia. W tej kwestii najlepiej jest zacząć od tego, czego być w nim nie powinno.
Przede wszystkim nie może stać się graciarnią, w której ciemnościach kłębią się buty, torby, kurtki i różne inne przedmioty. Aby uniknąć bałaganu, w przedpokoju powinna znaleźć się szafa, najlepiej zabudowana lub nawet mała zamykana garderoba. Małe rozmiary szafy bądź garderoby sprawiają, że należy trzymać w niej jedynie te ubrania, z których korzystamy w danym sezonie. Latem ciepłe kurtki i swetry czy ciężkie buty najlepiej spakować w pudła i ukryć w schowkach w głębi domu. Pamiętajmy, że szafa nie może pękać w szwach, gdyż musi pomieścić też wierzchnie okrycia naszych gości. W niewielkim przedpokoju nie należy wstawiać niepotrzebnych mebli, np. konsoli lub małych szafek bądź stolików, o które będą się potykać domownicy.
Chcąc upiększyć to pomieszczenie najlepiej do tego celu wykorzystać ściany. Może na nich zawisnąć domowa galeria obrazów, grafik, zdjęć lub rysunków dzieci. Warto zadbać o jasne oświetlenie, by łatwo odszukać rzeczy w szafie, i o duże lustro, które optycznie powiększy korytarz. Na podłodze najlepiej sprawdzą się posadzki łatwo zmywalne. Należy unikać dywanów. Jasna kolorystyka ścian i podłogi rozświetli ciemne pomieszczenie. Świetnym rozwiązaniem są tapety o wyrazistych, bardziej odważnych wzorach, np. murali czy o motywach roślinnych, jak np. liście bananowca. W korytarzu będziemy przechodzić koło nich co jakiś czas, więc nie będą męczyły oczu. Nie trzeba więc wielkich nakładów, aby przekształcić przedpokój w jasne i estetyczne pomieszczenie, które miło zaskoczy gości.