statystyki

Gmina może odkupić infrastrukturę, ale konieczna jest umowa

autor: Marcin Nagórek27.10.2020, 08:58; Aktualizacja: 27.10.2020, 08:58
Z kolei art. 31 u.z.z.w. stanowi, że osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, na warunkach uzgodnionych w umowie.

Z kolei art. 31 u.z.z.w. stanowi, że osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, na warunkach uzgodnionych w umowie.źródło: ShutterStock

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na nieruchomości o powierzchni ok. 1,5 ha. Planuję jednak część nieruchomości niewykorzystywanej w działalności podzielić na mniejsze działki i sfinansować doprowadzenie do nich urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. Nie chodzi tu o przyłącza, a infrastrukturę i urządzenia, które normalnie buduje gmina. Czy mogę odzyskać od gminy poniesione nakłady?

Zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy. Orzecznictwo sądowe często akcentuje, że zatem to gmina ponosi ekonomiczne (finansowe) skutki realizacji tego zadania własnego (które nakłada na nią art. 3 ust. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków; dalej: u.z.z.w.). Podkreśla się przy tym, że realizację tego zadania musi sfinansować z własnego budżetu i od jej uznania zależy, czy obowiązek ten będzie realizowała przez gminny zakład budżetowy czy w inny sposób.

Z kolei z art. 15 ust. 1 u.z.z.w. wynika, że przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane zapewnić budowę urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, ustalonych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji, o którym mowa w art. 21 ust. 1 u.z.z.w.. Status takiego przedsiębiorstwa może mieć np. gminna jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, która wykonuje to zadanie. Z tak sformułowanej normy prawnej wywieść również należy, że zasadniczo do wskazanego przedsiębiorstwa należy budowa urządzeń sieciowych.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie