statystyki

Kto powinien płacić za windę? Ustawa o własności lokali do zmiany

autor: Marcin Wybranowski19.10.2020, 08:02; Aktualizacja: 19.10.2020, 08:07
winda

Zdaniem autorów petycji w świetle przytoczonych wyroków konieczna jest zmiana przepisów poprzez usunięcie opłat na utrzymanie wind jako elementu obligatoryjnie wchodzącego w skład kosztów zarządu nieruchomością wspólną określonych w art. 14 ustawy o własności lokali.źródło: ShutterStock

Ustawa o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 532) wymaga zmiany – twierdzą autorzy petycji skierowanej do Sejmu. Chodzi o zapis dotyczący zaliczenia do nieruchomości wspólnych wind, co wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat za koszty ich utrzymania przez wszystkich właścicieli lokali. Wnioskujący przekonują, że takie rozwiązanie jest niezgodne z zasadami współżycia społecznego.

Jak bowiem wskazują, obowiązujące przepisy nakładają obowiązek ponoszenia opłat również przez mieszkańców parterów, którzy w praktyce nie użytkują dźwigów czy też mieszkańców klatek schodowych, które nie są wyposażone w takie urządzenia.

Argumentem przemawiającym za wprowadzeniem zmian – jak podnoszą obywatele – jest również brak jednolitej interpretacji przepisów ustawy o własności lokali w orzecznictwie sądowym.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie