statystyki

Prawo budowlane 2020: Jak po zmianach zalegalizować samowolę

autor: Leszek Jaworski18.09.2020, 06:00; Aktualizacja: 18.09.2020, 09:20
Ustawodawca wyszedł z przekonania, że choć samowole są poważnym naruszeniem przepisów prawa budowlanego, to tam, gdzie to możliwe, należy dążyć do przeprowadzenia procedury ich legalizacji – tak aby te obiekty, które przejdą przez urzędnicze sito, były bezpieczne dla ludzi, a te, które warunków nie spełniają, zostały w końcu rozebrane.

Ustawodawca wyszedł z przekonania, że choć samowole są poważnym naruszeniem przepisów prawa budowlanego, to tam, gdzie to możliwe, należy dążyć do przeprowadzenia procedury ich legalizacji – tak aby te obiekty, które przejdą przez urzędnicze sito, były bezpieczne dla ludzi, a te, które warunków nie spełniają, zostały w końcu rozebrane.źródło: ShutterStock

Teraz procedura ma być prostsza i szybsza. Jednolite zasady ustalono zarówno dla obiektów wybudowanych bez pozwolenia, jak i wzniesionych bez zgłoszenia czy też pomimo wniesionego sprzeciwu wobec zgłoszenia.

Co do zasady na postawienie większości budynków potrzebne jest pozwolenie na budowę albo przynajmniej wcześniejsze zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia prac i dostarczenie do urzędu wymaganych dokumentów. Zlekceważenie tych obowiązków, a więc budowa (czy też rozbudowa, np. dobudowa dodatkowego piętra) bez wymaganych formalności – to samowola budowlana. Owo pojęcie obejmuje też swoim zakresem takie przypadki, jak np. budowa obiektu w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę bądź w odnośnych przepisach, a także zmiana sposobu użytkowania budynku bez wymaganego pozwolenia. Jak widać, wachlarz sytuacji naruszenia prawa, które można określić mianem samowoli, jest szeroki. W praktyce zjawisko to nie jest rzadkie i od lat stanowi duży problem. Głośna przed kilkoma miesiącami katastrofa budowlana w Bukowinie Tatrzańskiej (gdzie zmieciony podmuchem dach samowolnie wybudowanej wypożyczalni sprzętu narciarskiego zabił trzy osoby) pokazuje, że niektóre prowizorki stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Niestety skala zjawiska się nie zmniejsza, o czym świadczą statystyki pokazujące, ile z tych nielegalnych obiektów udaje się ostatecznie uznać za spełniające podstawowe wymogi prawa. Tylko w pierwszym półroczu 2020 r. zalegalizowano 171 obiektów, w tym 72 budynki mieszkalne jednorodzinne i 19 wielorodzinnych. Dziwić może fakt, że były też wśród nich aż 32 budynki użyteczności publicznej (dane Głównego Urząd Nadzoru Budowlanego z sierpnia 2020 r.). W skuteczniejszym egzekwowaniu prawa wobec osób, które decydują się na inwestycje z pominięciem obowiązujących procedur, pomóc ma ustawa z 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 471; dalej: nowelizacja).

WAŻNE W przypadku uchylenia w postępowaniu odwoławczym decyzji o legalizacji i wydania orzeczenia nakazującego rozbiórkę samowoli opłata zostanie zwrócona w terminie 30 dni od dnia stwierdzenia wykonania rozbiórki.

Nowelizacja zmienia procedurę legalizacyjną. Ustawodawca wyszedł z przekonania, że choć samowole są poważnym naruszeniem przepisów prawa budowlanego (dalej: p.b.), to tam, gdzie to możliwe, należy dążyć do przeprowadzenia procedury ich legalizacji – tak aby te obiekty, które przejdą przez urzędnicze sito, były bezpieczne dla ludzi, a te, które warunków nie spełniają, zostały w końcu rozebrane.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie