Według raportów kwartalnych 26 giełdowych spółek z branży łączne przychody w pierwszych trzech miesiącach roku przekroczyły 1,9 mld zł i były o ponad 2 proc. większe niż rok wcześniej. Nasza analiza dotyczy szerokiego rynku deweloperskiego i obejmuje nie tylko firmy z branży mieszkaniowej, ale też i budownictwa komercyjnego.
– Ten wynik to efekt oddania i przeniesienia prawa własności do mieszkań, których budowa rozpoczęła się przed rokiem czy nawet przed dwoma laty. A ostatnie lata były bardzo dobre dla tego rynku – podkreśla Katarzyna Kuniewicz, dyrektor działu badań rynku mieszkaniowego w JLLS. Dlatego też to mieszkaniówka wiedzie prym w naszym zestawieniu. Liderem rynku nadal jest Dom Development, choć zaliczył on dość duży, bo ponad 40-proc. spadek przychodów. Spółka twierdzi, że wszystko przebiega zgodnie z założonym budżetem, a spadek to efekt bardzo wysokiej bazy z poprzedniego roku. W I kw. 2019 r. przychody Dom Development przekroczyły 0,5 mld zł, a liczba oddanych mieszkań zbliżyła się do tysiąca. Tym razem firma oddała 815 lokali.
Na drugie miejsce pod względem wielkości przychodów awansowała spółka Archicom, która uzyskała ponad 187,4 mln zł, aż o 228 proc. więcej niż rok wcześniej. Co ciekawe, firma jednocześnie raportuje o dużym spadku liczby oddanych mieszkań: w I kwartale było ich 293 wobec 406 rok wcześniej. Ale to tylko pozorna rozbieżność, bo Archicom zawarł ponad 500 nowych aktów notarialnych na sprzedaż mieszkań (rok temu było ich 157). I to jest głównie źródło przychodów. A do tego w lutym zawarł wstępną umowę sprzedaży biurowca o wartości przekraczającej 33 mln euro.