statystyki

Coraz bardziej dziurawa tarcza nie chroni już najemców

autor: Wiktor Wesołowski, Krzysztof Łyszyk12.05.2020, 10:35; Aktualizacja: 12.05.2020, 10:48
Wydaje się, że najemcy będą musieli sięgnąć do kodeksu cywilnego

Wydaje się, że najemcy będą musieli sięgnąć do kodeksu cywilnegoźródło: ShutterStock

Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U z 2020 r. poz. 792) liberalizuje wprowadzone uprzednio zakazy i ograniczenia dotyczące zakresu dopuszczalnej obecnie na terytorium Polski działalności gospodarczej.

Jedną z najważniejszych zmian jest ponowne otwarcie galerii handlowych o powierzchni przekraczającej 2000 mkw. Przy zachowaniu przewidzianych w rozporządzeniu środków dopuszczalne jest w tych obiektach ponownie prowadzenie działalności handlowej i usługowej.

Czy będzie ona taka sama jak przed kryzysem? Z pewnością nie. Nie tylko dlatego, że pierwsze dni funkcjonowania galerii pokazują znacznie mniejsze zainteresowanie klientów, lecz także z tego powodu, że sklepy – ze względu na reżim sanitarny – będą mieć mniejszą przepustowość. Należy też pamiętać, że ponowne otwarcie galerii handlowych nie dotyczy wszystkich przedsiębiorców w takim samym stopniu. Rozporządzenie nadal utrzymuje bowiem wiele zakazów prowadzenia działalności gospodarczej. Dotyczy to chociażby kin, salonów fryzjerskich, klubów fitness. Lokale przeznaczone na taką działalność pozostają zamknięte niezależnie od tego, czy znajdują się w galeriach handlowych, czy w innych lokalizacjach.

Naszym zamiarem nie jest kwestionowanie zasadności utrzymywania bezwzględnego zakazu prowadzenia działalności określonego rodzaju mimo częściowego odmrożenia gospodarki. Warto natomiast zauważyć, jak bardzo przyjęte rozwiązania różnicują sytuację prawną poszczególnych najemców nawet w ramach jednego obiektu handlowego i do jakiego chaosu prawnego mogą prowadzić.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie