statystyki

Kiedy przedsiębiorcy wolno podnająć gminną nieruchomość

autor: Leszek Jaworski28.05.2019, 19:00; Aktualizacja: 28.05.2019, 19:16
Z art. 698 par. 1 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) wynika, że bez zgody wydzierżawiającego dzierżawca nie może oddawać przedmiotu dzierżawy osobie trzeciej do bezpłatnego używania ani go poddzierżawiać.

Z art. 698 par. 1 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) wynika, że bez zgody wydzierżawiającego dzierżawca nie może oddawać przedmiotu dzierżawy osobie trzeciej do bezpłatnego używania ani go poddzierżawiać.źródło: ShutterStock

Zawarłem z gminą umowę dzierżawy nieruchomości. W postanowieniach kontraktu znalazła się zgoda wydzierżawiającego na prowadzenie przeze mnie w wybudowanych na nieruchomości obiektach działalności przy pomocy innych osób.

 Przy czym przedmiotem tej działalności było głównie świadczenie różnych usług rekreacyjnych. W czasie trwania umowy poddzierżawiałem i podnajmowałem różnym podmiotom poszczególne części nieruchomości. Dzięki temu na terenie była restauracja, prowadzono też lub projektowano różne wspólne przedsięwzięcia, np. pole biwakowe. Wielokrotnie gmina prowadziła kontrolę. Nigdy nie zwracała uwagi, że poddzierżawiam nieruchomość osobom trzecim. Teraz gmina wypowiedziała mi umowę. Czy na poddzierżawę trzeba mieć wyraźną zgodę wydzierżawiającego?

Z art. 698 par. 1 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) wynika, że bez zgody wydzierżawiającego dzierżawca nie może oddawać przedmiotu dzierżawy osobie trzeciej do bezpłatnego używania ani go poddzierżawiać. W razie naruszenia powyższego obowiązku wydzierżawiający może dzierżawę wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia (art. 698 par. 2). Przepis ten przewiduje więc wprost konieczność uzyskania zgody przez dzierżawcę na poddzierżawianie nieruchomości.

Taka zgoda wynika jednak z zacytowanego przez czytelnika postanowienia umowy. Wydzierżawiający zgodził się na prowadzenie przez niego w wybudowanych na nieruchomości obiektach działalności przy pomocy innych osób. Z góry więc wyraził blankietową zgodę na poddzierżawę. Ponadto z tego zapisu wynikają tak szerokie zobowiązania inwestycyjne dzierżawcy, że wydaje się oczywiste, iż czytelnik nie mógł w wybudowanych obiektach prowadzić działalności samodzielnie. Istotne jest także to, że wydzierżawiający ‒ mimo prowadzonych kontroli – tolerował poddzierżawianie gruntu. Wypowiedzenie umowy zatem było bezzasadne.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie