Kara za brak pozwolenia na użytkowanie pensjonatu nie zależy od motywów działania

autor: Marcin Nagórek01.04.2019, 08:00; Aktualizacja: 02.04.2019, 10:32
Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej przepisy i orzecznictwo – z dużym prawdopodobieństwem można ocenić, że przedsiębiorca może zostać ukarany karą administracyjną. Nie mają znaczenia dla jej wymiaru ani motywy działania, ani nielegalne użytkowanie tylko niewielkiej części budynku.

Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej przepisy i orzecznictwo – z dużym prawdopodobieństwem można ocenić, że przedsiębiorca może zostać ukarany karą administracyjną. Nie mają znaczenia dla jej wymiaru ani motywy działania, ani nielegalne użytkowanie tylko niewielkiej części budynku.źródło: Inne

Wkrótce zamierzam otworzyć pensjonat. Budynek jest nie do końca wykończony, ale nie zdążę przed sezonem uzyskać decyzji o pozwoleniu na użytkowanie (mam tylko pozwolenia budowlane). Chcę udostępnić jednak turystom dwa-trzy lokale w budynku jeszcze przed załatwieniem ww. decyzji. To zapewni mi płynność finansową i umożliwi spłatę kredytu na inwestycję. Czy jeśli te lokale stanowią tylko niewielką część całego pensjonatu, to mogę ponieść jakieś konsekwencje?

Niestety tak. Zgodnie z art. 55 ust. 1 pkt 1 lit. a prawa budowlanego (dalej: p.b.) przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie – jeżeli w przypadku danego obiektu jest wymagane pozwolenie na budowę i jest on zaliczony do kategorii V albo IX-XVI. Opisywany budynek w postaci pensjonatu spełnia obie te przesłanki, w tym zaliczony jest do kategorii XIV, wymienionej w załączniku do ustawy jako budynki zakwaterowania turystycznego i rekreacyjnego, jak: hotele, motele, pensjonaty, domy wypoczynkowe, schroniska turystyczne.

Z powyższą regulacją w ścisłym związku pozostaje art. 57 ust. 7 p.b., z którego z kolei wynika, że w przypadku stwierdzenia przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego lub jego części z naruszeniem art. 54 i 55 p.b. organ nadzoru budowlanego wymierza karę z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu. Do kary tej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kar, o których mowa w art. 59f ust. 1 p.b., z tym że stawka opłaty podlega dziesięciokrotnemu podwyższeniu.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie