statystyki

Kiedy można milcząco przedłużyć umowę najmu?

autor: Anna Borysewicz19.10.2018, 18:00
najem, wynajem

Do milczącego przedłużenia umowy najmu konieczne jest więc spełnienie kilku warunkówźródło: ShutterStock

Jestem przedsiębiorcą. Wynająłem bezterminowo swój lokal użytkowy spółce komandytowej na działalność gastronomiczną. Spółka miała opłacać bez wezwania 6 tys. zł z tytułu czynszu, z góry, do 10. dnia każdego miesiąca. W maju 2018 r. spółka wypowiedziała umowę najmu z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynął z końcem sierpnia 2018 r. Faktycznie wydanie lokalu nastąpiło 1 października. Za wrzesień 2018 r. spółka nie uiściła czynszu, ale w lokalu prowadziła działalność. Czy mogę domagać się od niej zapłaty 6 tys. zł tytułem czynszu za ten lokal za wrzesień?

Jeżeli po upływie terminu oznaczonego w umowie albo w wypowiedzeniu najemca używa nadal rzeczy za zgodą wynajmującego, to w razie wątpliwości poczytuje się, że najem został przedłużony na czas nieoznaczony.

Do milczącego przedłużenia umowy najmu konieczne jest więc spełnienie następujących warunków: upływ terminu wypowiedzenia dotychczasowego kontraktu, używanie rzeczy przez najemcę pomimo upływu tego terminu, zgoda wynajmującego na takie zachowania najemcy, a także wątpliwości co do charakteru czynności podjętych przez strony.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie