statystyki

Użytkowanie wieczyste. Samorządy pracują nad warunkami przekształceń

autor: Tomasz Żółciak22.08.2018, 07:39; Aktualizacja: 22.08.2018, 12:05
Przypomnijmy: likwidacja użytkowania wieczystego rozpocznie się z 1 stycznia 2019 r. Związane z tym opłaty przekształceniowe mieszkańcy będą mogli wnosić w 20 ratach lub jednorazowo „z góry”.

Przypomnijmy: likwidacja użytkowania wieczystego rozpocznie się z 1 stycznia 2019 r. Związane z tym opłaty przekształceniowe mieszkańcy będą mogli wnosić w 20 ratach lub jednorazowo „z góry”.źródło: ShutterStock

Lokalne władze we wrześniu rozpoczną prace nad bonifikatami dla mieszkańców gotowych szybko dojść do prawa własności i z góry za to zapłacić. Gminy robią to mimo nieskrywanych wątpliwości co do zgodności nowych przepisów z konstytucją.

Po tym, jak prezydent Andrzej Duda w połowie sierpnia podpisał ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIR) wzięło się za promowanie tych rozwiązań.

Przypomnijmy: likwidacja użytkowania wieczystego rozpocznie się z 1 stycznia 2019 r. Związane z tym opłaty przekształceniowe mieszkańcy będą mogli wnosić w 20 ratach lub jednorazowo „z góry”. Już jest przesądzone, że w tym drugim przypadku – w odnie sieniu do gruntów państwowych – nowe prawo przewiduje bonifikatę w wysokości 60 proc. (jeśli opłata jednorazowa zostanie wniesiona w pierwszym roku od przekształcenia). W kolejnych pięciu latach wysokość bonifikaty będzie malała o 10 pkt proc. z każdym rokiem.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • członek WM(2018-08-22 11:05) Zgłoś naruszenie 55

    Nic to nie zmieni w przypadku Wspólnoty Mieszkaniowej.W dalszym ciągu nie będę mógł wydzielić gruntu proporcjonalnie do swojego udziału.Chodzi tylko o wyciągniecie kasy.A później podatek katastralny.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie