statystyki

O imprezie dożynkowej decyduje gminny włodarz

22.08.2018, 07:39; Aktualizacja: 22.08.2018, 08:39
urzędnik

Czy z gminnych pieniędzy może zapłacić za taką imprezę?źródło: ShutterStock

Do tej pory wójt nie robił hucznych wydarzeń. Tym razem, przy okazji październikowych wyborów samorządowych chce przypodobać się mieszkańcom i zamówić występy zespołów disco polo. Czy z gminnych pieniędzy może zapłacić za taką imprezę?

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, za co odpowiada wójt i o czym może decydować. Kompetencje organów gminy uregulowane są w ustawie z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 994 ze zm.). Wynika z niej jednoznacznie, że to rada gminy zatwierdza projekt budżetu przedstawiony przez jej włodarza. Choć nie tworzy listy dochodów i wydatków, bez jej zgody żaden budżet nie może być uchwalony. Wójt go projektuje, a rada zgadza się na taki jego kształt lub nie.

Podmiot ten może dokonać zmian w projekcie budżetu zaproponowanym przez wójta. Jednak bez jego zgody nie mogą to być zmiany zwiększające deficyt budżetowy, czyli wzrost wydatków bez określenia ich źródeł w dochodach gminy.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane