Na koniec 2017 roku chcemy mieć 10 tys. mieszkań w budowie, w ramach programu Mieszkanie plus - powiedział wiceprezes BGK Nieruchomości Bartłomiej Pawlak. Dodał, że istnieje szansa, że pierwsze lokale zostaną oddane jeszcze w tym roku.

Pawlak przyznał, że obecnie BGK Nieruchomości (BGKN) ma podpisanych "8 umów inwestycyjnych, które przekładają się na 4,5-5 tys. mieszkań" Dodał, że "do końca roku chcemy, aby tych umów było ok. 40, co przełożyłoby się na blisko 20 tys. mieszkań".

Wiceprezes zaznaczył jednak, że "podpisanie umowy nie oznacza jednak automatycznego rozpoczęcia prac budowlanych". Dlatego też na koniec 2017 roku BGKN chce, aby w budowie było ok. 10 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus.

Bartłomiej Pawlak przyznał, że budowane w ramach programu Mieszkanie plus domy w Białej Podlaskiej i Jarocinie "są na bardzo zaawansowanym etapie. Jest szansa, że pierwsze mieszkania oddamy pod koniec tego roku, a najpóźniej w pierwszym kwartale 2018". Jak zaznaczył, termin oddania zależny jest m.in. od pogody.

Reklama

Na etapie pilotażu BGKN realizuje takie inwestycje, które "pozwolą na wybudowanie min. 80-100 mieszkań. I dla takich inwestycji, powyżej 5 mln zł, jest obecnie oferta" - mówił Pawlak. Dodał, że inwestycje poniżej 5 mln "są obecnie zbyt kosztochłonne".

Wiceprezes zaznaczył, że "gdy zrealizujemy pierwszy krok pilotażu programu Mieszkanie plus, będziemy mogli przejść do rozwiązań dla mniejszych miejscowości, które chciałyby budować 20-50 mieszkań".

BGK Nieruchomości zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie plus, jednej ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM). NPM został przyjęty przez rząd we wrześniu 2016 r., zakłada m.in. powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności.

Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za m kw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania, stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za m kw.

W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do tzw. banku ziemi. Inwestycje w ramach Mieszkania plus powstaną na gruntach pozyskanych z jednostek samorządu terytorialnego, skarbu państwa i spółek z jego udziałem oraz od inwestorów prywatnych.