statystyki

Podatek od nieruchomości: Zawieszenie działalności nie zwalnia z obowiązku płacenia wyższej daniny

autor: Marcin Nagórek25.09.2016, 08:00
budowa, dom, nieruchomości

Zgodnie z ukształtowaną linią orzeczniczą także w sytuacji gdy działalność gospodarcza jest zawieszona, wójt lub burmistrz mają prawo naliczyć wyższy podatek od nieruchomości.źródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gospodarczą, w związku z tym płacę wyższą stawkę podatku od nieruchomości za budynki wykorzystywane na potrzeby firmy. W ubiegłym roku zawiesiłem na kilka miesięcy działalność. Niedawno urząd gminy wszczął jednak postępowanie w sprawie niezapłaconego przeze mnie podatku od nieruchomości za 2015 r. Naliczył mi podwyższoną stawkę. Uważam, że tylko faktyczne prowadzenie działalności gospodarczej mogło skutkować wyższym podatkiem. Czy działania wójta są zgodne z prawem?

Tak. Zgodnie z ukształtowaną linią orzeczniczą także w sytuacji gdy działalność gospodarcza jest zawieszona, wójt lub burmistrz mają prawo naliczyć wyższy podatek od nieruchomości.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1–3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (u.p.o.l.) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają nieruchomości lub obiekty budowlane, w tym grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Natomiast w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 u.p.o.l. podatnikami ww. podatku są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, z zastrzeżeniem ust. 3.

W myśl art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l., grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z zastrzeżeniem ust. 2a.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • sn(2016-09-26 09:33) Zgłoś naruszenie 20

  Urzędasom (jest ok.630 tys. w RP) czy się pije kawę , stoi ,czy się leży, kasa od podatnika się należy , nawet gdy firma nie zarabia ,nie ma dochodu , to urząd sobie wymyślił przepisy ,że im się należy( pozostało po POpartychPSL).Kto to skończy z takimi "kwiatkami absurdów" -jest ich wiele . Należy dokonać przeglądu, przepisów wszystkich przez RCL Rządu .Wykasować bzdurne, nie spójne, szkodliwe, amoralne, zagmatwane, blokujące inicjatywy gospodarcze, niszczące podatnika solidnego, Obywatela ,firmę przepisy .Zakazać działania niekorzystnego prawa wstecz >w ustawach ,rozp., interpretacjach < .Bo nigdy teraz nie wiadomo czy się robi dobrze czy źle-cały czas w tych przepisach można się czuć ,że jest się przestępcą (nawet pr.TVP 1 sprawa dla rep. podał ,że US nie zna tych przepisów i wymierzył podatek od odzyskania w bojach z sądami !!!! dopiero praw do działki ,której nie ma fizyczne ,bo organ RP nie zablokował sprzedaży nie jasnej- a wogóle to nie płaci się PDOF od nabycia w darowiźnie terenów rolniczych !!!!) .Jak tu planować przedsięwzięcia na lata , działania szczególnie małych firm(gdzie nie ma sztabu doradców ,prawników -bo ich na to nie stać, poprostu itp) . Kto to zauważy z Rządu i weźmie się wreście do roboty , zamiast obiecanek, narad wyjazdowych - biesiadowania za nasze i gadulstwa -upłynął rok, a "efekty widać" , podają codzienne media !!!.Pytanie do NOWEJ ZMIANY ,kiedy będzie lepiej przez nas odczuwalne , a nie bajerowanie rzeczników władzy,jak to nam dobrze ??? Czekamy niecierpliwie WYBORCY !!!!.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-09-25 17:06) Zgłoś naruszenie 11

  Firmy - nie zawieszać . Zamknąć ! - bo cię mafia okradnie - klepię na okrągło .

  Odpowiedz
 • oby nam sie ,,,(2016-09-25 20:44) Zgłoś naruszenie 11

  mafia rzadzi wpisz bip i nazwa gminy zobacz ile maja kasy

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane