statystyki

Podatek od nieruchomości: Zawieszenie działalności nie zwalnia z obowiązku płacenia wyższej daniny

autor: Marcin Nagórek25.09.2016, 08:00
budowa, dom, nieruchomości

Zgodnie z ukształtowaną linią orzeczniczą także w sytuacji gdy działalność gospodarcza jest zawieszona, wójt lub burmistrz mają prawo naliczyć wyższy podatek od nieruchomości.źródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gospodarczą, w związku z tym płacę wyższą stawkę podatku od nieruchomości za budynki wykorzystywane na potrzeby firmy. W ubiegłym roku zawiesiłem na kilka miesięcy działalność. Niedawno urząd gminy wszczął jednak postępowanie w sprawie niezapłaconego przeze mnie podatku od nieruchomości za 2015 r. Naliczył mi podwyższoną stawkę. Uważam, że tylko faktyczne prowadzenie działalności gospodarczej mogło skutkować wyższym podatkiem. Czy działania wójta są zgodne z prawem?

Tak. Zgodnie z ukształtowaną linią orzeczniczą także w sytuacji gdy działalność gospodarcza jest zawieszona, wójt lub burmistrz mają prawo naliczyć wyższy podatek od nieruchomości.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1–3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (u.p.o.l.) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają nieruchomości lub obiekty budowlane, w tym grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Natomiast w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 u.p.o.l. podatnikami ww. podatku są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, z zastrzeżeniem ust. 3.

W myśl art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l., grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z zastrzeżeniem ust. 2a.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • sn(2016-09-26 09:33) Zgłoś naruszenie 20

  Urzędasom (jest ok.630 tys. w RP) czy się pije kawę , stoi ,czy się leży, kasa od podatnika się należy , nawet gdy firma nie zarabia ,nie ma dochodu , to urząd sobie wymyślił przepisy ,że im się należy( pozostało po POpartychPSL).Kto to skończy z takimi "kwiatkami absurdów" -jest ich wiele . Należy dokonać przeglądu, przepisów wszystkich przez RCL Rządu .Wykasować bzdurne, nie spójne, szkodliwe, amoralne, zagmatwane, blokujące inicjatywy gospodarcze, niszczące podatnika solidnego, Obywatela ,firmę przepisy .Zakazać działania niekorzystnego prawa wstecz >w ustawach ,rozp., interpretacjach < .Bo nigdy teraz nie wiadomo czy się robi dobrze czy źle-cały czas w tych przepisach można się czuć ,że jest się przestępcą (nawet pr.TVP 1 sprawa dla rep. podał ,że US nie zna tych przepisów i wymierzył podatek od odzyskania w bojach z sądami !!!! dopiero praw do działki ,której nie ma fizyczne ,bo organ RP nie zablokował sprzedaży nie jasnej- a wogóle to nie płaci się PDOF od nabycia w darowiźnie terenów rolniczych !!!!) .Jak tu planować przedsięwzięcia na lata , działania szczególnie małych firm(gdzie nie ma sztabu doradców ,prawników -bo ich na to nie stać, poprostu itp) . Kto to zauważy z Rządu i weźmie się wreście do roboty , zamiast obiecanek, narad wyjazdowych - biesiadowania za nasze i gadulstwa -upłynął rok, a "efekty widać" , podają codzienne media !!!.Pytanie do NOWEJ ZMIANY ,kiedy będzie lepiej przez nas odczuwalne , a nie bajerowanie rzeczników władzy,jak to nam dobrze ??? Czekamy niecierpliwie WYBORCY !!!!.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-09-25 17:06) Zgłoś naruszenie 11

  Firmy - nie zawieszać . Zamknąć ! - bo cię mafia okradnie - klepię na okrągło .

  Odpowiedz
 • oby nam sie ,,,(2016-09-25 20:44) Zgłoś naruszenie 11

  mafia rzadzi wpisz bip i nazwa gminy zobacz ile maja kasy

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane