EKSPERT RADZI
Tak, ponieważ inspekcja farmaceutyczna została powołana do nadzoru nad przedsiębiorcami działającymi na rynku produktów leczniczych. Sprawdza, czy przestrzegają oni wymagań działalności regulowanej. W przypadku zaś stwierdzenia naruszenia organ inspekcji wzywa podmiot dopuszczający się takiej praktyki do usunięcia stwierdzonych uchybień.
Zgodnie z art. 65 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (dalej u.p.f.) obrót produktami leczniczymi może być prowadzony tylko na zasadach określonych w tej ustawie. Ustawa przewiduje dwie formy obrotu: detaliczny i hurtowy. Obrót detaliczny mogą prowadzić – poza aptekami i punktami aptecznymi – w myśl art. 71 ust. 1 u.p.f. – m.in. sklepy ogólnodostępne zwane placówkami obrotu pozaaptecznego. Z tym że w sklepach tych mogą być sprzedawane wyłącznie produkty lecznicze wydawane bez przepisu lekarza, z wyłączeniem produktów leczniczych weterynaryjnych. Z kolei obrót hurtowy – w myśl art. 72 ust. 1 – mogą prowadzić co do zasady wyłącznie hurtownie farmaceutyczne.
Skoro zaś obrót produktami leczniczymi może następować wyłącznie na zasadach określonych w ustawie, oznacza to konieczność nie tylko wypełnienia obowiązków w zakresie warunków przechowywania i wydawania produktów leczniczych, lecz także konieczność zachowania określonego w ustawie łańcucha dostaw, tj. od producenta, poprzez hurtownika, aż do apteki lub sklepu ogólnodostępnego. Odwrócenie tego łańcucha dostaw albo wprowadzenie do niego nowego elementu skutkuje bezprawnością takich działań – tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 6 maja 2014 r. (sygn. akt VI SA/Wa 3311/13).
Pogląd ten potwierdza wyrok NSA z 21 kwietnia 2016 r. (sygn. akt II GSK 2595/14). Sąd stwierdził w nim, że warunkiem realizacji obrotu detalicznego poprzez sprzedaż produktu leczniczego ludności przez jeden z podmiotów wskazanych w u.p.f. jest zaopatrywanie się przez ten podmiot w produkty lecznicze przeznaczone do obrotu detalicznego. Wskazał przy tym, że z przepisów u.p.f. nie wynika, aby podmioty prowadzące detaliczny obrót produktami leczniczymi mogły zaopatrywać się w nie u innych podmiotów niż te, które zostały wskazane w u.p.f. Podmioty uprawnione do dostarczania produktów leczniczych do placówek handlu detalicznego (prowadzących obrót detaliczny) zostały wskazane w art. 72 ust. 1 u.p.f. Zgodnie z tym przepisem obrót hurtowy produktami leczniczymi mogą prowadzić wyłącznie hurtownie farmaceutyczne.
Podstawa prawna
Art. 65 ust. 1, art. 71 ust. 1 pkt 3, art. 72 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 45, poz. 271 ze zm.).