statystyki

Czy poufność mediacji pozostanie jedynie w teorii

autor: Patryk Słowik02.02.2016, 11:33; Aktualizacja: 02.02.2016, 11:44
nepotyzm, praca, rodzina

Nie tylko mediator, lecz także strony mediacji i inne osoby biorące w niej udział (np. pracownicy) mają teraz obowiązek zachowania w tajemnicy faktów, o których dowiedzieli się w związku z prowadzeniem mediacji.źródło: ShutterStock

Nowe przepisy nakładają na uczestników postępowania obowiązek zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa. Tyle że nie jest on obwarowany żadną sankcją. A to rodzi ryzyko, że nie będzie przestrzegany.

Nie tylko mediator, lecz także strony mediacji i inne osoby biorące w niej udział (np. pracownicy) mają teraz obowiązek zachowania w tajemnicy faktów, o których dowiedzieli się w związku z prowadzeniem mediacji. Taką zmianę wprowadziła obowiązująca od 1 stycznia 2016 r. ustawa z 10 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów (Dz.U. z 2015 r. poz. 1595). I już zaledwie kilka tygodni po wejściu w życie nowych regulacji niektórzy mają poważne wątpliwości, czy przypadkiem w ustawie nie jest zbyt wiele pobożnych życzeń zamiast konkretnych rozwiązań, które będą stosowane. Grozi to tym, że przedsiębiorcy tak jak byli nieprzekonani do mediacji, tak ich ocena tej instytucji się nie zmieni.

Zmienione regulacje

Wątpliwości budzi przede wszystkim to, czy zastosowano wystarczające mechanizmy, by zrealizować w praktyce zasadę poufności.

Sama zasada zachowania poufności została rozszerzona. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 1834 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego nie tylko mediator, ale również strony i inne osoby biorące udział w postępowaniu mediacyjnym są obowiązane zachować w tajemnicy fakty, o których dowiedziały się w związku z prowadzeniem mediacji. Przy czym strony mogą zwolnić mediatora i inne osoby biorące udział w postępowaniu mediacyjnym z tego obowiązku.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane