statystyki

Jak można zrobić biznes nad wodą

autor: Patrycja Otto23.06.2015, 09:59; Aktualizacja: 23.06.2015, 10:19
Kąpieliska w Polsce

Kąpieliska w Polsceźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W Polsce jest ponad 200 kąpielisk oraz ponad 840 miejsc do kąpieli. Liczba jednych i drugich spada – kąpielisk jest obecnie aż o jedną trzecią mniej niż przed 2010 rokiem

Przetrzebiona liczba zorganizowanych miejsc wypoczynku nad wodą to efekt pojawienia się unijnych standardów, z powodu których ich utworzenie jest trudniejsze. Nie wystarczy bowiem ogrodzić bojami powierzchni wody, wysypać piachu przy brzegu i zatrudnić ratownika.

Badania co miesiąc

Trzeba przede wszystkim zadbać o jakość wody, a to oznacza częste kontrole, a co za tym idzie spore wydatki. Do 15 czerwca każdego roku właściciel kąpieliska w porozumieniu z inspektorem sanitarnym musi mieć ustalony harmonogram badań. Prawo wymaga, by w sezonie pobrane zostały nie mniej niż cztery próbki, w odstępach przynajmniej miesięcznych. W razie ujawnienia zanieczyszczenia należy pobrać dodatkowe próbki do badania – siedem dni po jego ustaniu. Badanie próbek należy zlecić laboratorium organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub laboratorium zatwierdzonemu przez inspekcję, z którym podpisuje się umowę.

– Laboratorium wykonuje pomiar zgodnie z przyjętym harmonogramem. W przypadku małego kąpieliska wystarczy pobranie jednej próbki, w przypadku dużego potrzebne będą już dwie z dwóch końców akwenu. Koszt badania jednej to mniej niż 200 zł. Wynik uzyskuje się po 3–4 dniach – wyjaśnia pracownik spółki SAUR Neptun Gdańsk, specjalizującej się w badaniu próbek pobranych z kąpielisk i basenów.

Na tym obowiązki organizatora się nie kończą. Trzeba jeszcze przekazać wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta wniosek o umieszczenie go w wykazie kąpielisk do 31 grudnia roku poprzedzającego sezon kąpielowy.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane