statystyki

Jak można zrobić biznes nad wodą

autor: Patrycja Otto23.06.2015, 09:59; Aktualizacja: 23.06.2015, 10:19
Kąpieliska w Polsce

Kąpieliska w Polsceźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W Polsce jest ponad 200 kąpielisk oraz ponad 840 miejsc do kąpieli. Liczba jednych i drugich spada – kąpielisk jest obecnie aż o jedną trzecią mniej niż przed 2010 rokiem

Przetrzebiona liczba zorganizowanych miejsc wypoczynku nad wodą to efekt pojawienia się unijnych standardów, z powodu których ich utworzenie jest trudniejsze. Nie wystarczy bowiem ogrodzić bojami powierzchni wody, wysypać piachu przy brzegu i zatrudnić ratownika.

Badania co miesiąc

Trzeba przede wszystkim zadbać o jakość wody, a to oznacza częste kontrole, a co za tym idzie spore wydatki. Do 15 czerwca każdego roku właściciel kąpieliska w porozumieniu z inspektorem sanitarnym musi mieć ustalony harmonogram badań. Prawo wymaga, by w sezonie pobrane zostały nie mniej niż cztery próbki, w odstępach przynajmniej miesięcznych. W razie ujawnienia zanieczyszczenia należy pobrać dodatkowe próbki do badania – siedem dni po jego ustaniu. Badanie próbek należy zlecić laboratorium organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub laboratorium zatwierdzonemu przez inspekcję, z którym podpisuje się umowę.

– Laboratorium wykonuje pomiar zgodnie z przyjętym harmonogramem. W przypadku małego kąpieliska wystarczy pobranie jednej próbki, w przypadku dużego potrzebne będą już dwie z dwóch końców akwenu. Koszt badania jednej to mniej niż 200 zł. Wynik uzyskuje się po 3–4 dniach – wyjaśnia pracownik spółki SAUR Neptun Gdańsk, specjalizującej się w badaniu próbek pobranych z kąpielisk i basenów.

Na tym obowiązki organizatora się nie kończą. Trzeba jeszcze przekazać wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta wniosek o umieszczenie go w wykazie kąpielisk do 31 grudnia roku poprzedzającego sezon kąpielowy.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane