Jeżeli podatnik nie prowadzi już sprzedaży dla indywidualnych klientów, którą musiałby ewidencjonować w kasie fiskalnej, może to urządzenie wyrejestrować – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytała o to adwokat prowadząca własną kancelarię. Wyjaśniła, że od początku 2021 r. nie świadczy usług dla indywidualnych klientów, tj. ani dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, ani dla rolników ryczałtowych. Współpracuje tylko z trzema spółkami, którym wystawia faktury.
Chciała się upewnić, że skoro od dłuższego czasu nie korzysta już z kasy fiskalnej, to może ją wyrejestrować, zwłaszcza że – jak sama stwierdziła – nie planuje już świadczyć usług indywidualnym klientom.

Można wyrejestrować…

Potwierdził to dyrektor KIS. Powołał się na art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, z którego wynika, że obowiązek ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej ciąży na podatnikach dokonujących sprzedaży na rzecz dwóch rodzajów podmiotów: osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Skoro podatniczka nie świadczy im już usług, to może wyrejestrować kasę – stwierdził organ.

…ale może przepaść ulga

Należy natomiast pamiętać, że wyrejestrowanie kasy może się wiązać z utratą prawa do ulgi na jej zakup (maksymalnie 700 zł).
Przypomnijmy, że obecnie ulga co do zasady przysługuje na pierwszy zakup kas fiskalnych online – sprzętowych (nie przysługuje na kasy wirtualne). Mieli do niej również prawo ci, którzy przymusowo musieli zainstalować kasy online, w tym m.in. adwokaci i prawnicy (najpóźniej musieli ich używać od lipca 2021 r.).
Kwestię utraty ulgi reguluje rozporządzenie w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika (Dz.U. z 2019 r. poz. 820). Zgodnie z par. 5 ust. 1 pkt 1 podatnicy muszą zwrócić ulgę, jeżeli w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży „trwale zaprzestaną prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu tej kasy”.
Utrata preferencji następuje więc nie tylko w związku z wyrejestrowaniem kasy, lecz także gdy faktycznie nie jest ona użytkowana. Potwierdzają to objaśnienia podatkowe ministra finansów z 11 lipca 2019 r. „Ulga na zakup kas rejestrujących on-line”. Minister wyjaśnił problem na przykładzie podatnika, który zamknął punkt sprzedaży w lipcu 2019 r. i nie wykorzystuje kasy w innym punkcie sprzedaży. Z objaśnień wynika, że taki podatnik musiał do 31 sierpnia 2019 r. zwrócić wykorzystaną „ulgę” na rachunek bankowy urzędu skarbowego. ©℗
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 16 grudnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.826.2022.1.MN