Województwo lubelskie należy do tych, w którym w ostatnim czasie przedsiębiorcy najszybciej poprawili kondycję finansową.
Reklama
Najlepszą najmniejszą spółką została Homefinance z Lublina. Jako firma usługowa pomaga i pośredniczy w pozyskaniu wszelkiego rodzaju kredytów. W branży finansowej działa od 1996 roku. Jest w doskonałej kondycji finansowej – dowodem jest rosnący z roku na rok przychód. Na uwagę zwraca wysoki wskaźnik rentowności, bowiem 944 tys. zł sprzedaży pozwoliło na 113 tys. zł zysku. Na drugim miejscu w klasyfikacji znalazła się spółka Trans Medic. Jako firma rodzinna działa od 2005 roku w szeroko pojętej branży medycznej. Opublikowane dane finansowe pokazują, że ostatni rok dla spółki okazał się rekordowy pod względem przychodów. Jednocześnie w bazie danych Bisnode Polska nie odnotowano względem spółki jakichkolwiek przeterminowanych doświadczeń płatniczych. Na trzecim miejscu w kategorii mikrobiznes znalazła się spółka Vjb Invest. Jest to firma rodzinna założona w 2006 roku, w całości oparta na polskim kapitale. Jako spółka budowlana specjalizuje się w kompleksowym przygotowaniu projektów inwestycyjnych od pozyskania gruntów, współpracę z biurem architektonicznym, poprzez uzyskanie prawomocnych pozwoleń po generalne wykonawstwo prac budowlanych. W 2013 roku spóła zwiększyła swój przychód o blisko 3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2012.
Wśród firm mikro pierwsze miejsce zajęła spółka INS Elektro Olszanowski i Wspólnicy z Białej Podlaskiej. Jest na rynku od trzech lat. Specjalizuje się w pracach elektrycznych, w szczególności wykonywaniu i montażu instalacji elektrycznych. To pozwoliło na blisko 2 mln zł przychodu, co stanowi w porównaniu z rokiem 2012 wzrost o 114 proc. Miejsce drugie zajęła firma specjalizująca się w hurtowej sprzedaży artykułów chemicznych Bioplant. Przeżywa drugą młodość – na rynku działa nieprzerwanie od ponad 20 lat. Spółka przez ostatnie 10 lat przeżywała lepsze i gorsze chwile. Ostatni rok pod względem przychodów okazał się najlepszy od 2008 roku. Trzecie miejsce zajęła działająca w branży IT spółka Solet. W 2013 roku doświadczony zespół pracowników wypracował ponad 3 mln zł przychodu ze sprzedaży, co w porównaniu z rokiem ubiegłym stanowi wzrost o 33 proc.
Niekwestionowanym liderem wśród firm małych została spółka Artech z Białej Podlaskiej. Handlowa firma rodzinna działająca od 2003 roku. Specjalizuje się w detalicznej sprzedaży sprzętu elektrycznego i gospodarstwa domowego. To pozwoliło na 16 mln zł przechodu, który stanowi ponad 73 proc. wzrost w porównaniu z rokiem 2012. Na drugim miejscu uplasowała się lubelska spółka Betonmix – firma produkująca beton. Powstała w 2009 roku. Została uhonorowana licznymi certyfikatami i wyróżnieniami, które potwierdzają jej rzetelność w prowadzeniu biznesu. Uwagę zwraca wysoka rentowność spółki. Bowiem 30 mln zł przychodu pozwoliło na blisko 3 mln zł zysku. Miejsce trzecie w ostatecznym rozrachunku zajęła spółka Exporters z Lublina specjalizująca się w hurtowej sprzedaży zbóż, nieprzetworzonego tytoniu, nasion i pasz dla zwierząt.
Wśród zestawionych największych spółek pierwsze miejsce zajęła lubelska spółka Bury. Działa w trzech obszarach. Od 2012 roku działa jako firma handlowa, specjalizująca się w sprzedaży owoców i warzyw. Jednocześnie będąc spółką transportową, która świadczy dodatkowo serwisu dla pojazdów MAN Truck & Bus. Spółka Bury w 2013 roku wykazała się 57 mln zł przychodu, co stanowi 22 proc. wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Miejsce drugie zajęła firma RK Niedziałek Hurtownia. Od blisko 30 lat w branży motoryzacyjnej. Specjalizuje się w sprzedaży hurtowej części zamiennych do samochodów, w tym także elementów karoserii i oświetlenia. Olejów i płynów jak również opon i narzędzi. Pierwszą trójkę zamyka Lemonex. Dystrybutor artykułów spożywczych. Liczne wyróżnienia i nagrody potwierdzają dynamiczny rozwój spółki.