Podstawą ekonomicznej pomyślności Dolnego Śląska jest dynamicznie rozwijająca się, nastawiona na europejską współpracę gospodarka. Na terenie województwa inwestują największe i najlepsze światowe koncerny.
Reklama
Wśród najmniejszych firm (z rocznym przychodem nie większym niż 1 mln zł) pierwsze miejsca zajęła spółka Camp Trade z Kłodzka. Na rynku działa od 1999 roku. Specjalizuje się w międzynarodowym handlu pompami ciepła, ich montażem oraz serwisem. Od wielu lat znajduje się w doskonałej kondycji finansowej, czego dowód znajdujemy w publikowanych danych finansowych. Tylko w ostatnim roku wzrost przychodów sięgnął ponad 94 proc. Miejsce drugie zajęła wrocławska spółka Sendingo. Działająca w obszarze marketingu i szeroko rozumianego IT. Od 2011 roku z powodzeniem prowadzi dla firm kampanie reklamowe w internecie, w ich imieniu newslettery i e-maile. To pozwoliło na blisko półmilionowy przychód. Miejsce trzecie zajęta także z wrocławska spółka Media Park. Firma rodzinna prowadzona przez Państwo Małgorzatę i Mariusza Cyganków.
Laureatem pierwszego miejsca wśród firm mikro została w tegorocznym rankingu spółka Artbo z Wrocławia. Od trzech lat z sukcesami działa na rynku dolnośląskiej gastronomii. W 2013 roku wykazała blisko 2 mln zł przychodu, w co w porównaniu z rokiem 2012 stanowi wzrost o imponujące 235 proc. Miejsce drugie zajęła budowlana spółka DBTech ze Smolca. Głównym profilem działalności firmy jest produkcja pustaków i cegieł. Milionowy przychód w 2013 roku stanowi dwukrotność tego, co spółka wypracowała w roku ubiegłym. To imponuje, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę ostatnie trudności na rynku budowlanym. Miejsce trzecie zajęła spółka z Komorowic FMT Tooling Systems. Historia działalności spółki sięga początku lat 80. Początkowo firma produkowała narzędzia dla przemysłu i branży obróbki drewna i tworzyw sztucznych, jednak wraz z rozwojem przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego zmieniła profil swojej produkcji.

Reklama
Zestawione małe firmy w średnim ujęciu wykazały się 25-proc. wzrostem sprzedaży w ostatnim roku. Tę średnią zdecydowanie zawyżają pierwsze trzy firmy, które na przestrzeni ostatniego roku odnotowały trzycyfrowy wzrost. Pierwszą z tych jest GP Plon z Księginic Wielkich. Funkcjonuje w branży hurtowej sprzedaży ziaren zbóż, nieprzetworzonego tytoniu, nasion i pasz dla zwierząt. To pozwoliło osiągnąć 10,5 mln zł sprzedaży, co stanowi 161-proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Niewiele mniejszym w porównaniu z GP Plon, bo 125-proc. wzrostem sprzedaży wykazała się wrocławska spółka Mati 1990. Jako firma specjalizująca się sprzedażą hurtową na rynku istnieje i działa od blisko pięciu lat. Miejsce trzecie zajęła spółka Biotek Agriculture Polska, która zwiększyła swój przychód z 5 mln zł w 2012 roku do ponad 11 mln zł w 2013 roku, co stanowi wartość 116 proc.
Wśród średnich firm pierwsze miejsce zajęła agencja doradztwa personalnego Asistnet. Specjalizuje się w rekrutacji dla sektora produkcyjnego, przemysłowego, logistycznego oraz pracowników biurowych. To pozwoliło na blisko 100 mln zł przychodu i 185 tys. zł zysku. Miejsce drugie przypadło KWS Lochow Polska, przedsiębiorstwu specjalizującemu się w hodowli oraz produkcji materiału siewnego zbóż. Grupę tworzy pięć spółek zlokalizowanych na ternie krajów Europy Zachodniej, Polski, a także Ameryki Północnej. Historia działalności firmy sięga 150 lat wstecz, jednak w obecnej formie przedsiębiorstwo działa w Polsce od 1995 roku. Jest w doskonałej sytuacji finansowej. Potwierdza to wzrost przychodów, zysku, a także wysoka rentowność, bowiem 71 mln zł sprzedaży pozwoliło na 16 mln zł zysku. Miejsce trzecie zajęła IT Kontakt, spółka z Wrocławia, mająca w 100 proc. polski kapitał. Głównym profilem działalności jest outsourcing kadr z obszaru IT. Realizuje projekty informatyczne na ternie Polski i zagranicy.