"69 proc. małych firm uważa, że warunki działalności gospodarczej pogorszyły się. Z taką oceną zgadza się 60 proc. przedsiębiorstw średnich i tylko 42 proc. dużych. Większość firm dużych (52 proc.) nie zauważyło znaczącej różnicy w prowadzeniu biznesu" - wynika z badania przedstawionego w poniedziałek, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

Ogółem "65 proc. przedsiębiorstw uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. 33 proc. nie widzi znaczącej zmiany, a dla 2 proc. warunki się poprawiły" - podaje Lewiatan.

Badanie przeprowadzone dla Konfederacji pokazuje również, że nastroje wśród biznesmenów są zróżnicowane."53 proc. menedżerów ma negatywne nastawienie, a 40 proc. jest pozytywnie usposobiona. Przeważają nastroje niekorzystne. Dotyczy to firm małych i średnich".

Reklama

Zdaniem Lewiatana optymistycznie najbliższą przyszłość oceniają duże firmy. 64 proc. spośród nich ma pozytywne nastawienie do prowadzenia biznesu w tym roku (w poprzednim badaniu ten odsetek wynosił 44 proc.). Natomiast odsetek firm średnich, które myślą podobnie, osiągnął 42 proc.

Przedsiębiorców zapytano też, co myślą o prowadzeniu firmy w 2022 r., w kontekście zmian w prawie i działań administracji.

"62 proc. przedsiębiorstw obawia się takich zmian, w tym 65 proc. małych, 59 proc. średnich i 42 proc. dużych. Tylko 25 proc. firm ma pozytywne nastawienie (42 proc. dużych, 28 proc. średnich i 23 proc. małych)" - poinformował Lewiatan.

CBM Indicator przeprowadził cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu” w lutym 2022r., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców.(PAP)

autorka: Anna Bytniewska