Zainaugurowaliśmy V edycję rankingu Skrzydła Biznesu. Pierwsi odebrali wyróżnienia przedsiębiorcy z województw małopolskiego i świętokrzyskiego
Nasz ranking małych i średnich przedsiębiorstw – od najmniejszych, które w roku rozrachunkowym osiągnęły obrót do 8 mln zł, po stosunkowo duże firmy o obrocie do 200 mln zł – stał się już tradycyjnym punktem jesiennego kalendarza przedsiębiorców. We współpracy z Bisnode Polska i KRD staramy się w nim promować te wartości, które razem pozwalają mniejszym firmom przechodzić kolejne – w ostatnich latach liczne – zawirowania na rynku, a gospodarce rozwijać: wiarygodność i dynamikę biznesową. Tę pierwszą weryfikuje KRD, który sprawdza, czy wśród firm z najlepszymi wynikami finansowymi nie znalazły się przedsiębiorstwa zalegające z płatnościami. Same wyniki finansowe natomiast sprawdza Bisnode Polska.
Nasi laureaci nie spoczywają na laurach (np. tych otrzymanych w dotychczasowych edycjach). Wygrywają ci przedsiębiorcy, których przedsięwzięcia cechują się największą dynamiką wzrostu. Nie nagradzamy stania w miejscu, tylko rozwój przedsiębiorstwa. Drugi warunek konieczny, by znaleźć się w zestawieniu najlepszych MSP, to biznesowa uczciwość.
Laureaci, którzy jako pierwsi w tym roku odebrali wyróżnienia, spełnili te kryteria. Dwa województwa, z których się wywodzą, są geograficznie bliskie, ale potencjał mają różny. Małopolska od wielu lat aspiruje do miana polskiej Doliny Krzemowej. Nic dziwnego, skoro w regionie wytwarzane jest ponad 2/3 krajowej produkcji systemów komputerowych i mikrokomputerowych. Wytwarza się tu ponad 7 proc. PKB kraju. Jednocześnie charakteryzuje się wysokim poziomem wzrostu gospodarczego. Udział województwa świętokrzyskiego w tworzeniu PKB kraju wyniósł niewiele ponad 2,6 proc. Przemysł związany jest tu przede wszystkim z występującymi w regionie zasobami surowców skalnych, co jest zapleczem do produkcji materiałów budowlanych. W tym tradycyjnie rolniczym województwie oczywista jest również rola silnie rozwiniętego przemysłu przetwórstwa owocowo-warzywnego.
Różne warunki, różne zaplecze, a równie dobre wyniki. Gratulujemy najlepszym!