Sebastian Fujarowicz swoje pierwsze kroki w przetwórstwie orzechów stawiał w 1993 r. Dziś jest jednym z nielicznych przedstawicieli tej branży na Podkarpaciu i „zawodnikiem” wagi średniej w skali ogólnopolskiej. Jego firma J.W. Bonus z siedzibą w Kańczudze rocznie przerabia 2 tys. ton orzechów włoskich, laskowych, arachidowych i migdałów oraz konfekcjonuje1000 ton bakalii.

- Większość naszej produkcji trafia do producentów wyrobów czekoladowych, piekarnictwa cukierniczego oraz przemysłowych i rzemieślniczych wytwórców lodów i jogurtów - wylicza Sebastian Fujarowicz.

Głównym odbiorcą Bonusa jest krajowy gigant - firma Eurocash, a w dalszej kolejności hurtownie zaopatrujące w surowiec rzemieślnicze piekarnie, lodziarnie i cukiernie. - Jesteśmy też dostawcą orzechów i bakalii bezpośrednio na półki sklepowe - dodaje prezes Fujarowicz. Niewielkie ilości swojej produkcji wysyła też na Słowację.

- Specyfiką mojej branży jest sezonowość sprzedaży. Są to okresy przed dwoma głównymi świętami - Bożym Narodzeniem i Wielkanocą - tłumaczy. Ale Bonus produkcję prowadzi przez cały rok. - Cały czas poszukujemy też nowych odbiorców. Nasi stali kontrahenci raczej nie zwiększają zapotrzebowania. Dlatego prowadzimy aktywny marketing, bierzemy udział w targach spożywczych, wykorzystujemy też własne kontakty biznesowe - opowiada nam Fujarowicz.

Bonus jest już przygotowany jeśli chodzi o potencjał wytwórczy do zwiększonego popytu rynkowego. W ubiegłym roku z własnych środków właściciele firmy wybudowali nową halę o powierzchni 700 mkw., wyposażając ją w maszyny i sprzęt. - W sumie dysponujemy obecnie łączną powierzchnią produkcyjna 2000 mkw. i zatrudniamy 38 pracowników - wylicza Fujarowicz.

Niezwykle istotną rzeczą w branży spożywczej są certyfikaty. Bonus posiada certyfikat HACCP, działa też w zgodzie z wytycznymi systemu zarządzania ISO.

- Jesteśmy biznesem rodzinnym. I z pewnością firma także w następnym pokoleniu zachowa taki charakter r. Nie zamierzam też zmieniać lokalizacji, chociaż w regionie sprzedajemy jedynie 2-3 proc. swojej produkcji - przyznaje Fujarowicz.

Jego zdaniem atmosfera dla małego średniego biznesu jest na Podkarpaciu niezła, gorzej natomiast z miejscową infrastrukturą, zwłaszcza drogową. Bonus stara się te problemy omijać. W logistyce postawił na korzystanie z firm spedycyjnych, własny transport ograniczając do minimum.

DS

Who is who?
P.W. Bonus Kańczuga
Właściciele: Sebastian Fujarowicz, Alina Potoczna
Branża: spożywcza, przetwórstwo orzechów oraz konfekcjonowanie bakalii