Przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, firmowaną swoim imieniem i nazwiskiem może wykorzystywać do celów firmowych rachunek prywatny. Może to być sposób na ograniczenie kosztów. Jednak lepiej założyć osobne konto firmowe, tym bardziej, że wiele banków oferuje rachunki całkowicie darmowe, a wiele banków oferujących konta firmowe zabrania wykorzystywania konta do celów związanych z działalnością gospodarczą. Wybierając konto dla małej firmy należy dokładnie zapoznać się z ofertami różnych banków. Zadanie to jest ułatwione dzięki internetowym porównywarkom, a także rankingom, które publikowane są cyklicznie na stronach poświęconych tematyce biznesowej.

Zakładasz firmę? Porównaj oferty kont i znajdź ofertę dla siebie

Zwróć uwagę

Zwykle decydując się na założenie rachunku firmowego pierwsze kroki przedsiębiorca kieruje do banku, w którym ma rachunek prywatny. Czasami jest to dobre rozwiązanie, jednak może się okazać, że koszty prowadzenia rachunku bieżącego dla firmy mogą być wyższe niż te, które oferują inne banki. Szukając idealnego konta firmowego należy zwrócić uwagę nie tylko na koszt prowadzenia rachunku, lecz także na wysokość różnorodnych opłat. Banki przyciągają uwagę klienta, oferując darmowe konto, jednak okazuje się, że na przykład stawka za przelewy jest dość wysoka.

Biorąc pod uwagę fakt, że przelew jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji (zazwyczaj wykonujemy co najmniej kilka-kilkanaście przelewów w miesiącu), może się okazać, że darmowy rachunek z opłatami za przelewy jest droższy od rachunku z opłatą za prowadzenie konta, ale z darmowymi przelewami. Warto również zwrócić uwagę na prowizję za wypłaty w bankomatach innych banków czy na opłatę za kartę płatniczą do konta. Może się okazać, że mało jest bankomatów, z których można wybrać pieniądze bez prowizji, co dla przedsiębiorcy jest niekorzystne, a opłata za kartę jest naliczana, jeśli nie osiągnie się określonego pułapu wykonanych transakcji bezgotówkowych. Zrezygnować można także z dodatków, które nie zawsze są potrzebne, a mogą sporo kosztować, na przykład z powiadomień SMS.

Zobaczmy zatem jak pod względem kosztów przedstawiają się konta dla firm prowadzone przez kilka wybranych banków działających na polskim rynku. Wśród nic są zarówno banki specjalizujące się w obsłudze małych i średnich firm, jak również banki, dla których produkty dla klientów z tego segmentu są jednymi z wielu przez nie oferowanych.

Firma to Zysk

Idea Bank z każdym miesiącem utwierdza swoją opinię banku przyjaznego dla firm. Konto Firma to Ja ma wiele plusów, które doceni każdy przedsiębiorca. Przede wszystkim prowadzone jest bezpłatnie. Darmowe są także przelewy i wypłaty z bankomatów. Nie ma także opłaty za kartę wydawaną do rachunku pod warunkiem wykonania co miesiąc za jej pośrednictwem transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 300 zł.

Założenie konta możliwe jest bez wychodzenia z domu. Godną polecenia ofertą tego banku jest także konto Firma to Zysk, które prowadzone jest za darmo pod warunkiem comiesięcznego wpływu w wysokości co najmniej 1000 zł w czasie trwania promocji. Poza promocją opłata za prowadzenie konta wynosi 4,99 zł. Przelewy za pośrednictwem bankowości elektronicznej są darmowe. Oprocentowanie konta może wynieść nawet 6%. Z tak korzystnej stopy procentowej mogą skorzystać klienci, którzy zapewnią wpływy na konto wyższe niż 50 000 zł. Bank oferuje także bezpłatne wypłaty w bankomatach oraz nie pobiera opłaty za kartę płatniczą (pod warunkiem wykonania co miesiąc transakcji bezgotówkowych na kwotę 500 zł).

Pocztowe Konto Firmowe

Ciekawą ofertę przygotował dla przedsiębiorców też Bank Pocztowy. Pocztowe Konto Firmowe jest prowadzone za darmo, bezpłatne są także przelewy internetowe. Minimalna suma wpływów na konto nie została określona, co będzie dobrą wiadomością dla tych, którzy nie spodziewają się wysokich przychodów w pierwszych miesiącach prowadzenia działalności. Wybieranie gotówki z wszystkich bankomatów w Polsce jest także darmowe. Pieniądze z konta można wypłacić nie tylko w bankomacie, lecz także na poczcie oraz za pomocą usługi Visa cashback.