statystyki

Wsparcie dla firm w kłopotach. Mali i średni przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pomoc państwa

autor: Emilia Świętochowska04.10.2018, 07:15; Aktualizacja: 04.10.2018, 08:11

Mali i średni przedsiębiorcy z problemami finansowymi będą mogli ubiegać się o pomoc państwa na ratowanie i restrukturyzację firmy. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii finalizuje prace nad ustawą, która ustali warunki i zasady jej udzielania. 

Wsparcie, na jakie będzie mogło liczyć przedsiębiorstwo stojące na skraju niewypłacalności, ma przyjąć formę pomocy finansowej (za jej przydzielanie odpowiedzialny będzie szef resortu przedsiębiorczości, chyba że zleci to innemu podmiotowi) lub ulg w wykonaniu administracyjnej kary pieniężnej (w tej sprawie decyzję podejmie właściwy organ). Program umożliwi przekazywanie funduszy firmom bez każdorazowej notyfikacji Komisji Europejskiej i oczekiwania na jej decyzję, co uprości i przyspieszy całą procedurę. Obecnie na rozstrzygnięcie unijnych urzędników w sprawie pomocy indywidualnej na restrukturyzację czeka się średnio ok. 15 miesięcy.

Budżet całego projektu zaplanowano na 765 mln zł. Komisja Europejska już w 2016 r. wydała decyzję o zgodności proponowanych regulacji z unijnymi zasadami dotyczącymi przyznawania firmom pomocy publicznej. Rok temu z inicjatywy rządu uchwalono już nowelizację prawa restrukturyzacyjnego i kodeksu postępowania administracyjnego, która dostosowała polskie przepisy w tym zakresie do warunków postawionych przez Komisję w ramach postępowania notyfikacyjnego (Dz.U. z 2018 r. poz. 149).  


Pozostało jeszcze 33% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane