Zmiany składające się na Konstytucję Biznesu radykalnie ułatwią funkcjonowanie przedsiębiorcom; to zmiana starego auta na turbodoładowany bolid – powiedziała w czwartek w Lesznie pełnomocniczka rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw Andżelika Możdżanowska.

Pełnomocniczka uczestniczyła w spotkaniu w ramach cyklu ogólnopolskich konferencji pod hasłem "Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany". Organizatorami spotkań są Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

"Zmiany składające się na Konstytucję Biznesu radykalnie ułatwią funkcjonowanie przedsiębiorcom; to jak zmiana starego, zużytego samochodu na turbodoładowany bolid. Konstytucja Biznesu jest odpowiedzią na niedoskonałość dotychczasowych regulacji; to wyjście naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców” – powiedziała Możdżanowska.

Jak dodała, przedsiębiorcy mają też odczuć - i już odczuwają - zmianę mentalności współpracujących z nimi urzędników. "Zaproponowane i wdrażane zmiany to jeden z wielu kroków, które są jeszcze przed nami, aby przedsiębiorca naprawdę czuł się partnerem w relacjach z administracją rządową, z administracją publiczną” – powiedziała.

Reklama

Szef Krajowej Administracji Skarbowej, wiceminister finansów Marian Banaś powiedział w trakcie spotkania, że wprowadzane zmiany "zmierzają ku temu, by przedsiębiorczość mogła się jak najlepiej rozwijać". "W tej materii musi obowiązywać równość, sprawiedliwość, prostota, przejrzystość i przyjazność. W te zmiany wpisuje się również utworzenie KAS” - zaznaczył.

Banaś przypominał też na spotkaniu, że w środę zaprezentowane zostały główne założenia nowej Ordynacji podatkowej. "To jest ten podstawowy dokument, który reguluje relacje między przedsiębiorcami a organami podatkowymi. My wiemy, że obowiązujące obecnie prawo pozostawia wiele do życzenia. Tam są zbyt ostre, sztywne, niejasne przepisy. Teraz będzie inaczej” – zapewnił.

Zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Nina Dobrzyńska powiedziała PAP, że cykl spotkań prowadzonych w całym kraju ma na celu dotarcie z informacją o wdrażanych zmianach bezpośrednio do przedsiębiorców.

"Przepisy są oczywiście konsultowane z przedstawicielami przedsiębiorców, ale nam zależy na tym, żeby dotrzeć do Polski powiatowej, tam gdzie oni wypracowują swój przychód, zatrudniają ludzi. Przedsiębiorcy mówią nam: dobrze, że państwo przyjeżdżają w teren, tłumaczą zmiany. To nie jest tak, że wszyscy te rozwiązania chwalą, ale przedsiębiorcy cenią otwartość, chęć dialogu. Wskazują też, w którym kierunku powinny następować kolejne zmiany” - dodała.

Konstytucja Biznesu to gruntowna reforma prawa gospodarczego, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają polscy przedsiębiorcy. Większość przepisów Konstytucji, jak np. ulga na start czy działalność nierejestrowa, weszła w życie z końcem kwietnia br.

Od 1 lipca br. wejdą w życie przepisy ustawy o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, które dotyczą możliwości wysyłania e-wniosku, np. o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS oraz dokonywania opłat urzędowych drogą elektroniczną. Od lutego 2019 roku zaczną obowiązywać przepisy Prawa przedsiębiorców dotyczące firm wpisanych do KRS. W ich przypadku zawieszona działalność będzie automatycznie wznawiana po 24 miesiącach od jej zawieszenia.