statystyki

Objaśnienia prawne zmniejszą liczbę indywidualnych interpretacji

autor: Leszek Jaworski06.04.2018, 19:00
podatki, firma, przedsiębiorca

Zgromadzenie w jednym miejscu informacji o prowadzeniu wszystkich rodzajów działalności gospodarczej pozwoli m.in. w szybki i dogodny sposób ustalić zakres regulacji odnoszących się do danego przedsiębiorcy.źródło: ShutterStock

Nową instytucją wprowadzoną przez prawo przedsiębiorców są objaśnienia prawne. Będą wydawane z urzędu lub na wniosek rzecznika małych i średnich przedsiębiorców przez właściwych ministrów oraz inne ustawowo upoważnione organy.

Nowe rozwiązanie, zwane objaśnieniem prawnym, jest zdefiniowane w art. 33 p.p. Będą to wyjaśnienia przepisów regulujących podejmowanie, wykonywanie lub zakończenie działalności gospodarczej, dotyczące praktycznego ich stosowania (objaśnienia prawne), przy uwzględnieniu w szczególności orzecznictwa sądów, Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Urząd wyjaśni rzecznikowi...

Objaśnienia prawne będą wydawane z urzędu lub na wniosek rzecznika małych i średnich przedsiębiorców – przez właściwych ministrów oraz organy upoważnione ustawowo do opracowywania i przedkładania Radzie Ministrów projektów aktów prawnych (np. przez prezesa UOKiK), w zakresie swojej właściwości. Mają na celu zapewnienie jednolitego stosowania przepisów prawa z zakresu działalności gospodarczej. Przy czym zaznaczono, że w trakcie obowiązywania wyjaśnienia mogą być zmienione.

Objaśnienia prawne będą zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego właściwego ministra lub na stronie innego organu uprawnionego do wydawania objaśnień prawnych. Mają tam figurować pod nazwą „objaśnienia prawne” wraz z oznaczeniem daty ich zamieszczenia.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane