statystyki

Objaśnienia prawne zmniejszą liczbę indywidualnych interpretacji

autor: Leszek Jaworski06.04.2018, 19:00
podatki, firma, przedsiębiorca

Zgromadzenie w jednym miejscu informacji o prowadzeniu wszystkich rodzajów działalności gospodarczej pozwoli m.in. w szybki i dogodny sposób ustalić zakres regulacji odnoszących się do danego przedsiębiorcy.źródło: ShutterStock

Nową instytucją wprowadzoną przez prawo przedsiębiorców są objaśnienia prawne. Będą wydawane z urzędu lub na wniosek rzecznika małych i średnich przedsiębiorców przez właściwych ministrów oraz inne ustawowo upoważnione organy.

Nowe rozwiązanie, zwane objaśnieniem prawnym, jest zdefiniowane w art. 33 p.p. Będą to wyjaśnienia przepisów regulujących podejmowanie, wykonywanie lub zakończenie działalności gospodarczej, dotyczące praktycznego ich stosowania (objaśnienia prawne), przy uwzględnieniu w szczególności orzecznictwa sądów, Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Urząd wyjaśni rzecznikowi...

Objaśnienia prawne będą wydawane z urzędu lub na wniosek rzecznika małych i średnich przedsiębiorców – przez właściwych ministrów oraz organy upoważnione ustawowo do opracowywania i przedkładania Radzie Ministrów projektów aktów prawnych (np. przez prezesa UOKiK), w zakresie swojej właściwości. Mają na celu zapewnienie jednolitego stosowania przepisów prawa z zakresu działalności gospodarczej. Przy czym zaznaczono, że w trakcie obowiązywania wyjaśnienia mogą być zmienione.

Objaśnienia prawne będą zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego właściwego ministra lub na stronie innego organu uprawnionego do wydawania objaśnień prawnych. Mają tam figurować pod nazwą „objaśnienia prawne” wraz z oznaczeniem daty ich zamieszczenia.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane