statystyki

Konstytucja biznesu: Porządki w przepisach o działalności regulowanej

autor: Leszek Jaworski06.04.2018, 20:00
biznes, firma

Zgodnie z art. 42 p.p. organ zezwalający będzie musiał udzielić zezwolenia na wykonywanie działalności gospodarczej przedsiębiorcy, który spełnia wymagane prawem warunki uzyskania zgody.źródło: ShutterStock

Prawo przedsiębiorców w czytelny sposób odróżnia od siebie trzy różne formy reglamentacji działalności gospodarczej (koncesje, zezwolenia i wpis do właściwego rejestru). Uwypukla występujące pomiędzy nimi jakościowe odrębności.

Jest to duży postęp w porównaniu z obowiązującą obecnie u.s.d.g., w której różnic takich nie da się zidentyfikować, w szczególności pomiędzy koncesjami (z jednej strony) a zezwoleniami, licencjami i zgodami na działalność gospodarczą (z drugiej strony). Natomiast zrezygnowano z wyliczania w p.p. poszczególnych działalności wymagających koncesji oraz wskazywania precyzyjnych wymogów osobno dla każdej z nich – szczegółowe przepisy zostały przeniesione do konkretnych aktów prawnych. Jednak zdaniem ekspertów trudno określić to mianem rewolucji. – Co do zasady uproszczono wymogi udzielania koncesji i to dobra wiadomość dla przedsiębiorców, jednak odrębne przepisy nadal zawierają mnóstwo wyjątków przewidujących szczególne wymogi. W efekcie swoboda działalności gospodarczej nie zostaje tutaj znacząco zwiększona – ocenia Mateusz Medyński, radca prawny z kancelarii Zimmerman i Wspólnicy. Co zatem zmieniono?

SPRECYZOWANIE RÓŻNIC

Prawo przedsiębiorców realizuje wyrażany od wielu lat postulat, aby przy utrzymaniu koncesji i zezwoleń jako dwóch odrębnych rodzajów aktów administracyjnych reglamentujących działalność gospodarczą wyraźnie je od siebie oddzielić i zróżnicować ich reżim prawny.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane