statystyki

Jak pozbawić partnera prawa reprezentowania spółki

autor: Anna Borysewicz02.11.2018, 17:00
Wspólnik pozbawiony w drodze komentowanej uchwały prawa występowania w imieniu sp.p. może ją zaskarżyć w drodze powództwa o stwierdzenie jej nieważności.

Wspólnik pozbawiony w drodze komentowanej uchwały prawa występowania w imieniu sp.p. może ją zaskarżyć w drodze powództwa o stwierdzenie jej nieważności.źródło: ShutterStock

Ja i pięciu moich kolegów tworzymy spółkę partnerską. Z uwagi na podjęcie działalności konkurencyjnej przez jednego ze wspólników (bez wymaganej umową spółki zgody pozostałych partnerów) zamierzamy podjąć uchwałę o pozbawieniu go prawa reprezentowania podmiotu. Jakie wymogi formalne muszą być spełnione, aby taka uchwała była ważna?

Pozbawienie wspólnika prawa reprezentacji spółki partnerskiej (dalej: sp.p.) – poza prawomocnym orzeczeniem właściwego sądu oraz dobrowolnym ujęciem tego uprawnienia (czy to w pierwotnym tekście umowy, czy też w drodze jej zmiany na późniejszym etapie funkcjonowania spółki) – może nastąpić jedynie w drodze uchwały partnerów.

Wymogi wobec uchwały

Uchwała ta powinna odpowiadać następującym wymaganiom formalnym:

● jej podjęcie powinno nastąpić wyłącznie z ważnych powodów,

● do jej powzięcia konieczna jest większość 3/4 głosów,

● konieczne jest kworum określone na poziomie 2/3 ogólnej liczby wspólników (a nie osób uczestniczących w podjęciu uchwały).

Przy czym umowa spółki może przewidywać surowsze wymogi odnośnie do kworum i większości głosów. Nie może natomiast łagodzić ustawowych zasad. Samo podjęcie przedmiotowej uchwały wywołuje skutek wewnętrzny (czyli między partnerami), ale konieczne jest przy tym, aby wiadomość o jej powzięciu doszła do partnera, któremu ujęto w ten sposób prawo reprezentacji podmiotu. Natomiast na zewnątrz komentowana uchwała wywołuje skutek dopiero z chwilą jej zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane