statystyki

Drobny biznes nie będzie skazany na pełnomocników: Prokurent wreszcie dla małego biznesu

autor: Patryk Słowik01.08.2017, 08:50; Aktualizacja: 01.08.2017, 09:00
biznes, firma

Resort rozwoju chce, by mogli ustanawiać go również przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Zdaniem ekspertów to ważne usprawnienie.źródło: ShutterStock

Nie ma powodu, aby niewielka spółka mogła powołać prokurenta, a osoba prowadząca jednoosobową działalność już nie. Tak uznał resort rozwoju, który postanowił zmienić przepisy w tym zakresie.

Eksperci są jednomyślni: to będzie dobra zmiana. Przez lata sądy zastanawiały się, czy prokurenta może powołać tylko podmiot zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym, czy także ten podlegający wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zdecydowanie częściej wygrywał pogląd, że mali przedsiębiorcy nie mają do tego prawa. W efekcie pozbawieni możliwości powierzenia swoich interesów prokurentowi, mali przedsiębiorcy byli często zmuszeni do korzystania w tym zakresie z usług pełnomocników.

Rewolucyjna zmiana

Problem z powoływaniem prokurentów przez drobny biznes związany jest z brzmieniem art. 1091 par. 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.). Stanowi on, że prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

„W doktrynie przyjmuje się, że sformułowanie «rejestr przedsiębiorców» nie obejmuje CEIDG, co oznacza, że przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi nie są uprawnieni do ustanawiania prokurenta” – wskazuje Ministerstwo Rozwoju w uzasadnieniu projektu ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane