statystyki

Czy nowy znak powie prawdę o polskości produktu

autor: Sabina Kornacka-Wieteska01.01.2017, 08:30
Polska, Polacy, flagi

Od 1 stycznia 2017 r. wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2017 r. przedsiębiorcy mogą oznaczać przetworzone i nieprzetworzone artykuły rolno-spożywcze informacją „Produkt polski” tylko wtedy, gdy spełnią ustawowe wymogi.

Od 1 stycznia 2017 r. wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Wprowadzi zmiany w zakresie sposobu i kryteriów oznakowania żywności hasłem „Produkt polski”. Ma to umożliwić konsumentom wyszukiwanie produktów wytworzonych w naszym kraju z użyciem polskich surowców. Z badań przeprowadzonych w 2012 r. przez Europejską Organizację Konsumentów wynika bowiem, że dla 66 proc. polskich konsumentów pochodzenie produktu stanowi ważny czynnik decydujący o jego zakupie. Tymczasem dotychczasowe przepisy są nieprecyzyjne, a producenci dość swobodnie stosują oznaczenie wskazujące na polski rodowód.

Jak jest

Obecnie oznaczenie pochodzenia wiąże się z miejscem wytworzenia lub ostatniej istotnej zmiany dla powstania produktu (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013), a ponadto obowiązek jego zamieszczania powstaje w przypadkach szczególnych. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 zawiera obowiązek oznakowania gotowego produktu co do jego źródła lub miejsca pochodzenia jedynie gdyby jego brak mógłby wprowadzić konsumenta w błąd w istotnym stopniu. W tych regulacjach pominięto jednak kwestię pochodzenia składników użytych do jego wytworzenia. Jest to bardzo istotny aspekt oceny i wyboru produktów przez konsumentów. Tym realiom postanowiono sprostać we wspomnianej nowelizacji, nadając znaczenie pochodzeniu składników produktów przetworzonych oraz w bardziej szczegółowy sposób regulując kryteria oceny pochodzenia produktów nieprzetworzonych.

Rygorystyczne, ale nie do końca

Zgodnie z nowelizacją, oznakowanie nieprzetworzonych artykułów rolno-spożywczych będzie można precyzować poprzez umieszczenie informacji „Produkt polski”, jeżeli jego pozyskiwanie takie jak m.in. produkcja, uprawa, hodowla, łowiectwo i rybołówstwo odbyło się na terenie RP.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane