statystyki

Kontrola abonamentu RTV: Nie trzeba wpuszczać do domu pracownika poczty

autor: Małgorzata Raczkowska14.07.2016, 10:44; Aktualizacja: 14.07.2016, 11:19
Kontrolera należy wpuścić, ale problem w tym, że za niewpuszczenie nie grożą żadne dodatkowe sankcje (przy założeniu, że posiada się niezarejestrowany odbiornik)

Kontrolera należy wpuścić, ale problem w tym, że za niewpuszczenie nie grożą żadne dodatkowe sankcje (przy założeniu, że posiada się niezarejestrowany odbiornik)źródło: ShutterStock

Nie po raz pierwszy już Poczta Polska, instytucja upoważniona do pobierania opłat za abonament radiowo-telewizyjny, wzmaga kontrole. Rozsyła inspektorów do domów, którzy mają sprawdzać, kto ma odbiornik, a kto nie. – Ja telewizora nie mam – pisze pan Andrzej. – I nie zamierzam udowadniać, że nie jestem wielbłądem. Niech raczej ktoś mi udowodni, że korzystam i nie płacę abonamentu. Czy za niewpuszczenie kontrolera do domu grożą mi jakiekolwiek sankcje – zastanawia się czytelnik.

Pan Andrzej słusznie się niepokoi, Poczta Polska rzeczywiście nasiliła kontrole i zintensyfikowała poszukiwania osób, które nie zarejestrowały odbiorników radiowo-telewizyjnych i które nie płacą abonamentu. A warto wiedzieć, że to jeden z najmniej skutecznie ściąganych podatków w Polsce. Różne pomysły, by abonament włączyć do PIT lub pobierać jako dopłatę do rachunków za energię elektryczną na razie się nie zmaterializowały i wszystko wskazuje na to, że przynajmniej do końca przyszłego roku obowiązek opłacania go pozostanie po staremu.

Możemy opłacać tylko abonament radiowy albo radiowo-telewizyjny. W pierwszym przypadku to 7 zł miesięcznie, czyli 84 zł rocznie (jeśli opłacimy cały rok z góry – 75,60 zł), w drugim 22,70 miesięcznie, czyli 272,40 zł rocznie (płacąc za rok z góry – 245,15 zł). Gospodarstwa domowe opłacają jeden abonament, niezależnie od tego, z ilu odbiorników radiowych lub telewizorów korzystają. Nie ma przy tym znaczenia, czy ktoś ma kablówkę, czy ogląda tylko publiczną telewizję. Istotne jest samo posiadanie sprawnego urządzenia.

Jeżeli więc kontroler stwierdzi, że ktoś używa niezarejestrowanego odbiornika, wyda decyzję nakazującą jego rejestrację. Ponadto nałoży na niesubordynowanego obywatela karę stanowiącą trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu kontroli. Dziś byłoby to 681 zł.

Jednak kontrolera do domu możemy nie wpuścić. Artykuł 50 Konstytucji RP zapewnia nienaruszalność mieszkania. Przeszukanie może nastąpić jedynie na podstawie decyzji sądu lub prokuratora, a wolno to zrobić jedynie policji, prokuratorowi lub upoważnionemu pracownikowi skarbówki oraz osobie działającej na mocy decyzji sądów rodzinnych. Wszyscy ci funkcjonariusze muszą stosować się do przepisów kodeksu karnego (art. 219), który reguluje metody i sposoby przeprowadzania przeszukania w domu.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Inspektor Inspektorów.(2016-07-16 11:50) Zgłoś naruszenie 1431

  Och jaka ta GP jest wspaniałomyslna --dlaczego tylko takich porad za POlitycznego złodzieja i rządów jego POlitycznej mafi nie podawała?-- .......................................czyzby znow chciała dokopać PiSowi ? ma może da porade ja zaskarżyć Tsuka i jego mafie za to że wysylał do niepłacących komornikow przez US albo namawiał wszystkich publicznie do nie płacenia abonamentu.?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • EU(2016-07-15 18:29) Zgłoś naruszenie 541

  Na razie tylko emeryci i renciści , dzisiejsi 50-70 latkowie płacą abonament, bo zostali zarejestrowani za PRL , cała reszta jest bezkarna. Dlaczego władze RP nie pobiorą wykazu umów od operatorów np. UPC ,Nc+ i innych,to są miliony gospodarstw domowych ,które nie płacą abonamentu od 27 lat. To skandal!!!!! Każda umowa z dostawcą sygnału TV powinna być zgłaszana przez operatora do państwowego rejestru . Jeżeli nie ma podstawy prawnej , to niech PiS w nocy uchwali taką ustawę, Nie znam rodziny, która nie ma telewizora lub radia. J.Kaczyński ,posłańcem Boga, Ty widzisz i nie grzmisz? Kurski TY , który kierujesz RTV nic o tym nie wiesz? , jeżeli tak to ustąp ze stanowiska.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • zyx(2016-07-17 15:04) Zgłoś naruszenie 511

  Ci wszyscy, którzy posiadają telefony czy komputery mają dziesiątki możliwości oglądania telewizji publicznej. Więc tylko ci, co skończyli 75 lat i ... Z ciężką demencją umysłową mogą być traktowani jako potencjalnie niekorzystający z radia i TV publicznej!

  Odpowiedz
 • Grodziszczanka(2020-02-27 11:51) Zgłoś naruszenie 30

  Ja nie mam telewizora.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane