Media Development Investment Fund posiada 11,22 proc. kapitału zakładowego Agory oraz 8,26 proc. głosów w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Jest dziś czwartym, po Agora Holding sp. z o.o. (34,77 proc. głosów na WZA), największym udziałowcem spółki.
MDIF z siedzibą w Nowym Jorku to fundusz non profit, który inwestuje w koncerny mediowe na całym świecie. W zespole zarządzającym zasiada troje Polaków.
– Fundusz oferuje finansowanie i pomoc merytoryczną dla niezależnych serwisów informacyjnych. Inwestuje głównie w projekty z Afryki i Azji. Ale nie tylko. Inwestycja w Agorę może być korzystna dla obu partnerów. Wyniki spółki były w zeszłym roku dobre, amerykański fundusz zyskuje dostęp do spółki, której akcje są moim zdaniem niedoszacowane, która płaci dywidendę i działa na stabilnym rynku reklamowym – ocenia Paweł Szpigiel, analityk domu maklerskiego mBanku.
Transakcję można analizować w świetle spekulacji na temat planowanej konsolidacji OFE. Z medialnych doniesień wynika, że rząd rozważa połączenie 14 OFE w jeden fundusz zarządzany przez państwową instytucję. Jeśli taki scenariusz zostałby zrealizowany, w gronie inwestorów Agory w miejsce kilku funduszy, z których największy, czyli PTE PZU SA, posiada 11,72 proc. głosów na WZA, powstałby jeden, o znacznie silniejszej pozycji.
– Jeśli rzeczywiście doszłoby do konsolidacji OFE i jeden podmiot miałby się zmaterializować, to musiałby mieć reprezentację w organach nadzorczych spółki – mówi Andrzej Knigawka, analityk ING, i przyznaje, że nowy inwestor może uchronić Agorę przed dominacją nowo powstałego podmiotu.
– Każdy zarząd liczy się z tym, że niezbyt zdywersyfikowany akcjonariat może być ryzykowny dla interesów spółki lub pozostałych akcjonariuszy – mówi Szpigiel.
Sprawa ma podtekst polityczny. Wydawcy „GW” i obecnym władzom nie jest po drodze. Minister skarbu Dawid Jackiewicz ocenił niedawno, że zainwestowanie w Agorę przez PTE PZU było „decyzją ratunkową”, i dodał, że ma duże wątpliwości, czy „utrzymywanie tak dużego zaangażowania w tej spółce ma sens”.
MDIF Media Holdings kupił jej akcje w transakcjach pakietowych poza sesjami giełdowymi od inwestorów finansowych. Kto konkretnie sprzedał akcje, nie podano.